VPS یا هاست اختصاصی مجازی چیست؟

گاهی اوقات انتخاب بهترین میزبانی وب سایت برای آخرین پروژه طراحی سایت ؛ کمی دشوار است و با وجود بسیاری از تکنولوژی های موجود و اصطلاحات اختصاری آنها، پیدا کردن یک هاست مناسب نیاز به تحقیق بیشتری دارد. یکی از عباراتی که ممکن است در این زمینه شنیده باشید، VPS است. اما VPS یا هاست اختصاصی مجازی چیست؟ در این مقاله قصد داریم به معرفی VPS یا هاست اختصاصی مجازی بپردازیم.

همچنان با شرکت دیجیتال مارکتینگ بهیدو ارائه دهنده خدمات طراحی سایت در اصفهان ، طراحی فروشگاه اینترنتی و خدمات سئو در اصفهان همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان طراحی سایت با ما تماس بگیرید.

آشنایی با نحوه عملکرد VPS یا هاست اختصاصی مجازی

سرور در اصل یک کامپیوتر فوق العاده قدرتمند است که هر یک از فایل ها و داده های مورد استفاده در توسعه و طراحی سایت شما را ذخیره می کند. هنگامی که یک کاربر نام دامنه شما را در مرورگر خود وارد می کند، با کلیک بر روی سایت شما از طریق نتیجه ی موتورهای جستجو، سرور وب سایت شما را به کاربر نشان می دهد.

برخی از سرورها همزمان چندین وب سایت را میزبانی می کنند. نکته منفی در این گونه سرورها این است که اگر یکی از سایت های ذخیره شده در سرور، ترافیک زیادی داشته باشد، روی تجربه کاربری بازدیدکنندگان وب سایت های دیگر نیز تأثیر می گذارد. به این صورت که زمان بارگذاری و نرخ پرش در وب سایت افزایش می یابد. یعنی تعداد کاربرانی که قبل از بارگیری از سایت شما خارج می شوند افزایش می یابد که این برای سئو سایت اصلا خوب نیست.

VPS یا هاست اختصاصی مجازی همانطور که از نام آن مشخص است یک سرور مجازی اختصاصی را در اختیار شما قرار می دهد. بنابراین دیگر مجبور نیستید داده ها و قدرت پردازش سایت خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. این فناوری مجازی  به ما اجازه می دهد تا یک سرور فیزیکی را به چندین قسمت جداگانه تقسیم کنیم. سپس هر کاربر آزاد است که سیستم عامل و نرم افزار خود را روی فضای سرور خصوصی خود نصب کند.

VPS فایل های شما را در سطح سیستم عامل به طور کامل از سایر کاربران جدا می کند، این بدان معناست که شما واقعاً سرور خصوصی خود را خواهید داشت و سایت شما به طور ایمن ذخیره می شود. به این ترتیب حافظه، هسته CPU و فضای دیسک همه بدون نیاز به اشتراک گذاری آنها با شخص دیگری به شما اختصاص داده می شود.

آشنایی با نحوه عملکرد VPS یا هاست اختصاصی مجازی

مقایسه VPS با سایر گزینه های میزبانی

برای درک واقعی قدرت VPS یا هاست اختصاصی مجازی ، مهم است که با برخی از اصول اولیه میزبانی وب، از جمله سایر گزینه های رایج میزبانی آشنا باشید. در اینجا مختصری از تفاوت بین هاست اختصاصی، هاست مشترک و میزبانی VPS آمده است:

  • هاست اختصاصی

میزبانی اختصاصی شامل داشتن یک سرور شخصی می شود. بنابراین به جای به اشتراک گذاری منابع با سایر صاحبان سایت ها، شما دارای یک سرور اختصاصی هستید که فقط برای محتوای وب شما رزرو شده است. در حالی که این گزینه بسیار جذاب است، اما فوق العاده گران است. میزبانی اختصاصی تنها در صورتی مورد نیاز است که سایت شما دارای خواسته های فنی قوی باشد. به عنوان مثال، میزبانی اختصاصی می تواند برای موارد زیر ایده آل باشد.

– سایت شما روزانه حجم زیادی ترافیک دریافت می کند.

– شما روزانه هزاران تراکنش مالی را پردازش و مدیریت می کنید.

– شما به یک سیستم عامل شخصی بر روی سرور خود نیاز دارید.

– سایت شما به نرم افزار سفارشی نیاز دارد.

  • هاست اشتراکی

به گفته متخصصان طراحی سایت در اصفهان هاست اشتراکی برای پروژه های کوچک و وب سایت های شخصی، رایج ترین انتخاب است. در اینگونه هاست ها، سایت شما منابع کلیدی مانندRAM ، CPU و فضای دیسک سخت را با سایر صاحبان وب سایت ها که از این سرور استفاده می کنند شریک است.

بدیهی است که هاست اشتراکی در کنار مقرون به صرفه بودن، نقاط ضعفی هم دارد. به عنوان مثال ، اگر کاربر دیگری در فضای سرور مشترک شما افزایش ناگهانی و غیرمنتظره ترافیک را تجربه کند، این می تواند بر عملکرد وب سایت شما تأثیر بگذارد. این امر در زمان های اوج فروش به ویژه برای سایت های تجارت الکترونیک، ایده آل نیست و منجر به از دست دادن مشتری می شود.

  • VPS

VPS دقیقا بین هاست اختصاصی و هاست اشتراکی قرار دارد. وقتی VPS یا هاست اختصاصی مجازی را انتخاب می کنید، این بدان معناست که وب سایت های دیگر بر روی سرور مشابه شما میزبانی می شوند. اما به هریک از وب سایت ها منابع شخصی جداگانه از جمله فضای ذخیره سازی، RAM، پهنای باند و سیستم عامل جدا اختصاص داده می شود. با استفاده از VPS می توانید از مزایای یک سرور اختصاصی اما با قیمت مناسب بهره مند شوید.

انتخاب هاست و میزبانی سایت

آیا باید از VPS استفاده کنیم؟

متخصصان طراحی سایت در اصفهان ، لزوم استفاده از VPS را بستگی به هدف وب سایت مشتری می دانند. موارد زیر نشان دهنده نیاز یا عدم نیاز یک وب سایت به VPS یا هاست اختصاصی مجازی را نشان می دهد:

– اگر افزایش امنیت وب سایت شما اهمیت دارد:

اگر به قابلیت های امنیتی پیشرفته، ویژگی های نظارت پیشرفته، فضای پشتیبان بیشتر و قابلیت اطمینان بیشتر برای سایت خود نیاز دارید، می توانید روی VPS حساب کنید. همچنین اگر در وب سایت شما تراکنش های مالی اینترنتی انجام می شود، قطعاً باید به VPS فکر کنید، زیرا درجه امنیت بالاتر و قابل اعتمادتری را ارائه می دهد.

– حجم زیادی از ترافیک را تجربه می کنید:

اگر وب سایت خود را به تازگی راه اندازی کرده اید، ممکن است بلافاصله ترافیک زیادی دریافت نکنید. با این حال،  مخاطبان شما به مرور زمان در حال افزایش هستند بنابراین باید به فکر ارتقاء هاست سایت خود باشید.

– سرعت بارگذاری وب سایت شما کم است:

میزبانی مشترک فقط برای وب سایت هایی طراحی شده است که از مقدار کمی RAM استفاده می کنند. همانطور که سایت شما رشد می کند، متوجه افزایش زمان بارگذاری می شوید. هنگامی که این اتفاق می افتد، این نشان می دهد که محدودیت های شما در حال افزایش است. با استفاده از VPS، می توانید سایت خود را بدون نگرانی از زمان بارگذاری توسعه دهید.

-شما یک فروشگاه تجارت الکترونیک اداره می کنید:

هنگام طراحی فروشگاه اینترنتی نباید از هاست اشتراکی استفاده کرد و به جای آن باید از مزایای VPS بهره مند شد. با VPS، شما یک سرور مجازی اختصاصی و ایمن خواهید داشت.

-شما برای مشتریان سایت ایجاد می کنید:

اگر در زمینه طراحی سایت مشغول به فعالیت هستید، می توانید از VPS برای میزبانی تعداد نامحدود دامنه استفاده کنید. در این صورت مطمئن هستید که هر سایت دارای منابع کافی برای عملکرد صحیح است و مشتریان شما را راضی نگه می دارد.

-به دنبال گزینه های مقرون به صرفه هستید:

اگر می خواهید پهنای باند، RAM، قدرت پردازنده و امنیت وب سایت خود را بهبود بخشید اما در عین حال بودجه خرید یک سرور اختصاصی را ندارید، می توانید از VPS یا هاست اختصاصی مجازی استفاده کنید. در این صورت بدون نیاز به پرداخت مبالغ زیاد مربوط به هزینه های سرور خصوصی، از تمام مزایای آن برخوردار خواهید شد.

-شما با خطاهای سرور روبرو هستید:

اگر مرتباً با خطاهای داخلی سرور مثل خطا “سرویس در دسترس نیست” یا خطای ۵۰X روبرو هستید، به احتمال زیاد بازدیدکنندگان شما نیز با این خطاها روبرو می شوند. اگرچه ممکن است بتوانید برخی از مشکلات مربوط به این باگ ها را برطرف کنید، اما اگر فروشگاه آنلاین دارید؛ نباید از این خطاها در سرور خود داشته باشید. با میزبانی VPS می توانید از این مشکل جلوگیری کنید.

VPS یا هاست اختصاصی مجازی چیست؟

-شما می خواهید نرم افزار سفارشی را نصب کنید:

اگر طراحی سایت شما با وردپرس یا سایر سیستم های مدیریت محتوا بوده است، احتمالا یک هاست اشتراکی عملکرد خوبی برای شما خواهد داشت. با این حال، اگر کسب و کار شما در مرحله ای است که به نرم افزار یا تنظیمات سرور سفارشی نیاز دارد، به یک گزینه میزبانی نیاز دارید که کنترل بیشتری را در اختیارتان قرار دهد. این بدان معناست که شما نیاز به یک حساب میزبانی VPS دارید.

چنانچه برای ارتقاء هر چه بیشتر تجارت خود به خدمات طراحی سایت در اصفهان ، طراحی فروشگاه اینترنتی و خدمات سئو در اصفهان ، تهران یا هر جای ایران و جهان نیاز دارید، برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان طراحی سایت با ما تماس بگیرید.

منبع: www.vpsserver.com

امتیاز دهی شما به این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در بهیدو مشاوره رایگان دریافت کنید

فرم مشاوره رایگان