آیا می دانید بک لینک چیست و بک لینک های داخلی و خارجی چه تاثیری بر سئو سایت دارند؟ گوگل چگونه بک لینک های تقلبی و پولی را شناسایی می کند؟ آیا از مواردی که باعث می شود گوگل یک بک لینک را بی کیفیت تشخیص دهد، اطلاع دارید؟ این ها سوالاتی است که ما در این نوشته به آن ها پاسخ می دهیم.

کیفیت و تاثیر بک لینک

بک لینک ها و روش تشخیص کیفیت آن ها توسط گوگل

 

بک لینک چیست؟

بارها دیده ایم که در میان متن های اینترنتی، یک لینک رنگی یا بلد وجود دارد که با کلیک روی آن، به صفحه دیگری ارجاع داده می شویم. در بیشتر مواقع این کلمه با عنوان اینجا را کلیک کنید مشخص می شود. به این لینک هایی که با کلیک روی آن ها از سایتی به سایت دیگر ارجاع داده می شویم، بک لینک می گویند.

بک لینک ها یکی از عوامل رتبه بندی سایت ها محسوب می شوند. در گذشته هر چه بک لینک هایی که یک سایت را معرفی می کنند بیشتر بود، برای سایت امتیاز بیشتری کسب می کرد و رتبه آن را بالاتر می برد. بنابراین، فضای اینترنت پرشده بود از سایت هایی که بک لینک می فروختند. اما از یک جایی به بعد، گوگل متوجه شد که مشکلی وجود دارد و بسیاری از بک لینک ها از سایت هایی ارجاع داده می شوند که موضوع آن به سایت مقصد هیچ ارتباطی ندارد. گوگل تشخیص داد که سایت هایی وجود دارند و در ازای پول، به صاحبان سایت های دیگر بک لینک می دهند. بک لینک هایی بی ربط که حالا گوگل در تشخیص کیفیت آن ها بهترین الگوریتم ها را بکار گرفته است.

 

برای آگاهی بیشتر در مورد دیگر خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ بهیدو همین حالا با ما تماس بگیرید .

[button title=”تماس با ما” link=”https://behido.com/contact-us/”   color=”#fff” font_color=”#666″ size=”2″  class=””  onclick=””][button title=”سئو و بهینه سازی سایت” link=”https://behido.com/seo-isfahan/”   color=”#fff” font_color=”#666″ size=”2″  class=””  onclick=””]

 

بک لینک داخلی و خارجی چیست و چه تاثیری در سئو سایت دارد؟

بک لینک ها به سه دسته داخلی و خارجی و مخدوش تقسیم می شوند و هر یک تاثیری خاص بر رتبه و کیفیت سایت شما در گوگل دارند که در اینجا به بررسی هر یک می پردازیم:

لینک های داخلی:

وقتی شما از سایت و دامنه خودتان، مطلبی را لینک می دهید که باز هم به دامنه خودتان، اما به صفحه دیگر منتهی می شود، بک لینک شما داخلی است. یعنی مخاطب را از صفحه ای به صفحه دیگر در سایت خود هدایت می کنید.

لینک های خارجی:

این نوع لینک ها مخاطب را از یک دامنه به دامنه ای دیگر منتقل می کنند. مثلا در سایت بیتوته بک لینکی است که شما را به سایت آمازون هدایت می کند.

لینک های مخدوش:

اگر شما لینکی در سایت قرار دهید که به صفحه یا سایتی هدایت شود و آن صفحه حالا دیگر وجود نداشته باشد یا به آدرس دیگری منتقل شده باشد، بک لینک شما مخدوش یا ناقص به شمار می رود.

کیفیت و تاثیر بک لینک

حالا می خواهیم بدانیم ارزش کدام بک لینک بیشتر است؟

بک لینک های با کیفیت باید از نظر محتوایی با سایت مبدا همخوانی داشته باشند. مثلا اگر ما در متنی درباره چای و خواص آن صحبت می کنیم و میخواهیم بک لینک به متن اضافه کنیم، باید بدانیم که هم سایت مبدا که بک لینک در آن ثبت می شود، هم سایت مقصد که مخاطب به آن ارجاع داده می شود، باید با موضوع چای مرتبط باشند. اگر این لینک ما به سایت فروش مواد غذایی به سایت فروش ماشین بک لینک دهد، نه تنها رتبه و ارزشی به سایت اضافه نمی کند، بلکه گوگل عمل خطای سایت را تشخیص داده و جریمه هایی برای او تعیین می کند.

کیفیت و تاثیر بک لینک

نمونه تذکر گوگل برای تشخیص بک لینک بی کیفیت

 

اگر شما سئوکار هستید و می خواهید رتبه سایت خود را افزایش دهید، بهتر است از لینک های داخلی استفاده کنید تا بتوانید صفحات مختلف سایت خود را بیش از پیش نمایش دهید و مخاطب را در سایت خود ماندگار کنید. زیرا همانطور که می دانید، یکی از مهم ترین ابزار گوگل برای رتبه بندی سایت ها، مدت زمانی است که مخاطب در سایت باقی می ماند. بنابراین می توانید، مخاطب را با لینک های داخلی بین صفحات خود به نوعی پاس دهید و او را درگیر موضوعات جذاب خود کنید.

اما برای استفاده از لینک های خارجی ،بهترین راه این است که محتوای سایت خود را به قدری با کیفیت و یونیک بنویسید که سایت های خوب و شناخته شده به شما بک لینک دهند و حجم ترافیک سایت شما را بالا ببرند.

هرچه رتبه سایت شما بالاتر باشد و مطالب بهتری در آن درج شده باشد، سایت های بیشتر و بهتری مطالب شما را برای بک لینک انتخاب می کنند.

گوگل نیز به راحتی متوجه این امر می شود و کیفیت سایت های مختلف را با استفاده از میزان استفاده کاربران از سایت ها و حتی میزان نظرات کاربران در آن ها، تشخیص می دهد.

اما در رابطه با لینک های مخدوش که گوگل حساسیت زیادی به آن ها دارد، سعی کنید هر چه زودتر آن ها را از سایت خود پاک کنید. این لینک ها مخاطب را سرگردان کرده و میزان رضایت او از سایت شما را کاهش می دهند. بنابراین، با تشخیص گوگل، سایت و صفحه شما به مراتب پایین تری تنزل پیدا می کند.

کیفیت و تاثیر بک لینک

بک لینک های داخلی و خارجی عامل افزایش رتبه سایت

 

گوگل چگونه بک لینک های بی کیفیت و تقلبی را شناسایی می کند؟

همانطور که گفتیم، گوگل، با استفاده از کلمات فرعی مرتبط با موضوع اصلی متن، می تواند لینک ها را ارزیابی کند. یعنی اگر موضوع دو سایت یا صفحه ای که به یکدیگر لینک داده اند مرتبط نباشد، هر دو توسط گوگل جریمه می شوند.

موضوع دیگری که گوگل به آن اهمیت می دهد، اعتبار سایت های بک لینک دهنده است. اگر سایت شما از سایت های بزرگی مانند نت برگ یا ایران ناز بک لینک بگیرد، مشخص است که این سایت ها اعتبار خود را در قبال پول نمی فروشند و بک لینک موجود در سایت، کاملا واقعی است. گوگل این نکته را تشخیص داده و بدین وسیله رتبه شما را افزایش می دهد.

شیوه دیگری که روش تشخیص گوگل برای کیفیت لینک ها محسوب می شود، شناسایی بک لینک های بد و بی کیفیت است. بک لینک بی کیفیت به لینکی می گویند که در میان انبوهی از لینک ها و صفحات غیر مرتبط یا مرتبط قرار بگیرد و ارزش متن را پایین بیاورد. زیرا عادت سایت های بک لینک فروش به این صورت است که چند لینک نامتوازن را در یک متن قرار می دهند و این کار در حال حاضر با وجود تدابیر گوگل، جز ایجاد مشکل و تنزل رتبه برای سایت، نتیجه دیگری ندارد.

امتیاز دهی شما به این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  −  1  =  1

در بهیدو مشاوره رایگان دریافت کنید

فرم مشاوره رایگان