اگر می خواهید بدانید بیگ دیتا یا کلان داده چیست و چه کاربردهایی دارد؟ پیشنهاد می کنیم  این مطلب را دنبال کنید.

بیگ دیتا یا کلان داده مفهوم جدیدی نیست. خیلی وقت است که بیشتر کسب و کارها و سازمان های موفق، اعم از بزرگ و کوچک، از داده های بزرگ و تجزیه و تحلیل آنها به عنوان راهی برای کسب اطلاعات بیشتر از مشتریان خود استفاده می کنند تا بتوانند خدمات بهتری به آنها ارائه دهند و از همین طریق از مزایای داده های بزرگ بهره می برند.

بیگ دیتا یا کلان داده چیست و چه کاربردهایی دارد؟

برای خیلی از مشاغل مهم است که بدانند بیگ دیتا یا کلان داده چیست و چه کاربردهایی دارد؟ بیگ دیتا (Big Data) یا کلان داده، در واقع به معنای مجموعه بزرگی از داده های خام است که با استفاده از شیوه های گوناگون جمع آوری، ذخیره و تجزیه و تحلیل می گردد. این داده ها اطلاعات ارزشمندی را در اختیار سازمان ها قرار می دهد. به همین خاطر منجر به افزایش کارآیی کارکنان سازمان می شود و در نتیجه آنها در تصمیم گیری ها بهتر عمل می کنند.

مفهوم بیگ دیتا یا کلان داده چیست
مفهوم بیگ دیتا یا کلان داده چیست

بیگ دیتا می تواند به دو صورت ساختار یافته و بدون ساختار باشد. مسلما داده های ساختار یافته آسان تر در پایگاه داده تجزیه و تحلیل می شوند. اما در عین حال تجزیه و تحلیل و استفاده از داده های بدون ساختار بسیار دشوار است. بنابراین داده های بدون ساختار، به راحتی توسط مدل ها و پردازشگرهای سنتی، تفسیر  نمی شود.

بیگ دیتا یا کلان داده در واقع ترکیبی از سه عامل مهم رو به روست : حجم زیاد ، سرعت زیاد و تنوع زیاد.

Big Data اطلاعات مورد نظر را از منابع مختلف که شامل معاملات تجاری ، رسانه های اجتماعی و اطلاعات مربوط به داده های کامپیوتری، ماشین ها یا حسگرهای دیگر است مشاهده و دنبال می کند. بنابراین با حجم زیادی از داده ها سر و کار داریم.

داده ها با سرعت بسیار بالایی در جریان هستند، بنابراین باید به موقع مورد بررسی قرار بگیرند. علاوه بر این به منظور تولید نتایج مورد نظر پردازش داده ها یا همان تجزیه و تحلیل داده ها نیز  باید بسیار سریع انجام شود.

داده ها در تمام اشکال و قالب های ممکن مانند ساختار یافته، به شکل عددی در بانک اطلاعاتی و یا اسناد متنی بدون ساختار و همینطور ویدئو ، صدا ، ایمیل و بسیاری از انواع دیگر  ارائه می شوند.

اهمیت بیگ دیتا یا کلان داده چیست ؟

اهمیت بیگ دیتا یا کلان داده چیست ؟

اهمیت داده های بزرگ به این معنی نیست که یک شرکت هر چقدر داده های بیشتر و بزرگتری داشته باشد موفق تر است. بلکه چیزی که بسیار اهمیت دارد میزان و چگونگی استفاده از داده های جمع آوری شده است. هر سازمان برای استفاده از بیگ داده از روش های خاص خود استفاده می کند. هرچه یک سازمان بتواند از داده های خود بهتر و بیشتر استفاده کند، کارایی بیشتری به دست می آورد و در نتیجه پتانسیل بیشتری برای رشد پیدا می کند. این داده ها می توانند از هر منبعی به دست آیند و توسط سازمان آنالیز شوند تا پاسخی مناسب برای سوال های زیر به دست آید:

برخی از ابزارهای Big Data مانند Hadoop و Analytics مبتنی بر Cloud یا همان یارانش ابری هستند. این ویژگی منجر به صرفه جویی در هزینه، برای ذخیره سازی مقادیر زیادی از داده ها می شود. بیگ دیتا همچنین با شناسایی راه های کارآمدتر برای انجام کارها از اتلاف وقت و سرمایه سازمان جلوگیری می نماید.

سرعت بالای ابزارها و برنامه های کاربردی مانند هادوپ (Hadoop) و تجزیه و تحلیل سریع داده به مشاغل کمک می کند تا بر اساس تجزیه و تحلیل به دست آمده برای مسائل مهم و جدی سازمان سریع تر تصمیم گیری نمایند.

با آنالیز داده های بزرگ می توانید از روند نیازهای مشتریان و آنچه که منجر به رضایت بیشتر آنها می شود آگاه شوید. در نتیجه می توانید محصولات جدیدی را درست مطابق با خواسته مشتریان خودتان ایجاد کنید.

با تجزیه و تحلیل بیگ دیتا می توانید درک بهتری از شرایط فعلی بازار کسب کنید. به عنوان مثال، با تجزیه و تحلیل رفتارهای خرید مشتریان، یک شرکت می توان کالاهایی را که بیشترین فروش را دارد ، پیدا کرد و تولید محصولات مشابه به این کالا را افزایش داد. بنابراین با این کار پس از مدتی به راحتی می توانید از رقبای خود نیز پیشی بگیرید.

ابزارهای بیگ دیتا یا کلان داده حتی می توانند احساسات مشتریان و مخاطبان شما را نیز تجزیه و تحلیل نمایند. بنابراین، می توانید درباره اینکه هر مشتری درباره شرکت و همینطور کالا و خدمات شما چه نظری دارد، بازخورد بگیرید. بنابراین اگر می خواهید حضور آنلاین کسب و کار خود را در وب سایت و شبکه های اجتماعی  تحت نظر داشته باشید و از این طریق بیشتر پیشرفت کنید، ابزارهای بیگ دیتا می توانند به شما کمک کنند.

کاربرد بیگ دیتا چیست

استفاده از بیگ دیتا یا کلا داده این روزها توسط بسیاری از مشاغل متداول شده و به فرصتی برای پیشی گرفتن از رقبا و همتایان تبدیل گشته است. به طوری که در حال حاضر در بیشتر صنایع، رقبای موجود و حتی کسب و کارهایی که به تازگی وارد آن حوزه شده اند به طور یکسان از استراتژی های حاصل از داده های تحلیل شده برای رقابت، نوآوری و جذب ارزش بیشتر استفاده می کنند.

این که بدانید بیگ دیتا یا کلان داده چیست کمک می کند تا فرصت های جدید رشد و همینطور دسته بندی های کاملاً جدیدی را برای شرکت خود ایجاد کنید که می تواند داده های صنعت را با هم ترکیب و تجزیه و تحلیل کند. شما همچنین اطلاعات کاملی در مورد محصولات و خدمات، خریداران و تأمین کنندگان و همینطور نیازها و ترجیحات مصرف کننده خواهید داشت که با تجزیه و تحلیل آنها می توانید بهترین استراتژی ها را برای ادامه کار  تدوین نمایید و همینطور فرایندهای تجاری خود را بهتر درک کرده و بهینه سازید.

امتیاز دهی شما به این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

77  −    =  67

در بهیدو مشاوره رایگان دریافت کنید

فرم مشاوره رایگان