طراحی سایت دولتی ، یک رویکرد تخصصی جهت ساخت و پیاده سازی یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی برای دولت است. این سایت در واقع با هدف ایجاد و ذخیره سازی محتوای دیجیتالی و مدیریت آن توسط یک سازمان دولتی، طراحی می شود. شهروندان انتظار دارند به راحتی و بدون دردسر به خدمات دولتی ارائه شده در وب سایت های دولتی دسترسی داشته باشند. بنابراین هنگام طراحی سایت دولتی باید به سرعت، امنیت و دقت عملکرد وب سایت توجه نمود.

اگر به دنبال انواع طراحی سایت در اصفهان نظیر طراحی فروشگاه اینترنتی ، طراحی سایت تبلیغاتی ، طراحی سایت بازرگانی، طراحی سایت پزشکی، طراحی سایت پوشاک و غیره هستید، برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان می توانید با آژانس دیجیتال مارکتینگ بهیدو تماس بگیرید. در ادامه به طراحی سایت دولتی و نکات موفقیت آمیز در طراحی آن بیشتر می پردازیم.

چه نکاتی در طراحی سایت دولتی اهمیت دارد؟

کسب رضایت و تعامل بیشتر با شهروندان یک جامعه از خصوصیات مهم طراحی سایت دولتی است. با توجه به اینکه از خدمات یک سایت دولتی شهروندان مختلف جامعه بهره مند می شوند، بنابراین طراحی وب سایت دولتی باید به گونه ای باشد که به همه افراد جامعه حتی افراد دارای معلولیت نیز به راحتی خدمت رسانی کند. برای این منظور طراحی سایت دولتی باید شامل پیشرفته ترین طراحی ها جهت تحویل آسان اطلاعات و تکمیل وظایف باشد که بدون هیچ زحمتی بر روی انواع دستگاه های مختلف نظیر تلفن همراه، پاسخگو و قابل دسترس باشد.

شهروندان انتظار دارند با مراجعه به یک سایت دولتی به آخرین اخبار، اطلاعات و منابع دسترسی یابند و از سایر ابزارهای سلف سرویس سایت مانند ثبت نام در انواع خدمات دولتی به راحتی استفاده کنند. طراحی سایت دولتی لازمه یک دولت هوشمند است که زندگی را برای شهروندانش راحت تر می سازد.

طراحی سایت برای سازمان های دولتی کار ساده ای نیست و هر کسی این مسئولیت را قبول نمی کند. ایجاد یک وب سایت دولتی دارای مزایا و دستورالعمل های خاص خودش است که طراحان باید برای پیاده سازی آن کاملا با تجربه و به روز باشند. طراحی سایت دولتی نسبت به  طراحی فروشگاه اینترنتی و سایت های تجاری دارای خصوصیات ظریف بیشتری است چرا که باید بتواند انتظارات همه اقشار جامعه را برآورده سازد.

همچنین طراحان وب در هنگام طراحی یک سایت برای مراکز دولتی باید بیشتر در مورد سیاست ها و قوانینی که در برخی موارد پایه و اساس کل وب سایت است، بدانند. در ادامه با ما همراه باشید تا با بهترین دستورالعمل ها را برای طراحی سایت دولتی را باهم مرور کنیم.

وب سایت های دولتی در هر کشوری باید از قابلیت چندزبانه بودن برخوردار باشند. به طوری که تمامی منوها و اطلاعات مندرج در سایت به دو زبان مادری و یک زبان دیگر مثل انگلیسی سازگار شوند. در چنین مواقعی طراح سایت باید مطمئن باشد که عملکرد سایت و درک مطالب آن برای هر دو زبان ساده و روان است.

به طور کلی یک عنصر مهم برای هر وب سایت، سیستم ناوبری و قابل دسترس است. اما برای طراحی وب سایت های سازمان های دولتی باید این ویژگی با دستورالعمل ها و قوانین دقیق تری در سایت پیاده سازی شود. برای این منظور معماری صفحات سایت باید بهینه سازی شده به طوری که راه حل های بهتر و کاربر پسندتری برای سیستم ناوبری سایت ارائه گردد.

مراجعه کنندگان اکثرا با تلفن همراه یا تبلت به وب سایت های دولتی مراجعه می کنند. از این رو سازمان های بخش دولتی باید سازگاری وب سایت های خود را با موبایل و دیگر دستگاه های موجود افزایش دهند. به این معنا که سایت در صفحه موبایل و تبلت نیز قابل دسترس و خواندن باشد و ناوبری ساده تری را فراهم نماید. بنابراین با توجه به ضرورت این ویژگی در طراحی سایت دولتی،  طراحان وب باید با ایجاد یک رابط انعطاف پذیر، بستری را فراهم کنند که بطور ایده آل در همه دستگاه ها و اندازه های صفحه نمایش قابل اجرا باشد.

طراحی سایت دولتی باید ساده، ظریف و در عین حال حرفه ای باشد. رعایت انسجام بصری نیز در طراحی سایت های دولتی ضروری است. باید اطمینان حاصل شود که طرح و سبک در همه صفحات وب سایت هماهنگی دارد به طور کلی یک طراحی مدرن همراه با ویژگی های فانتزی مینیمالیست و ساده برای چنین وب سایت هایی اهمیت دارد. بخش هایی مثل درگاه های پرداخت و فرم های درخواست نیز در سایت های دولتی باید همواره به روز باشند.

همچنین عکس های مورد استفاده در سایت سازمان های دولتی باید تعادل خوبی بین همه قومیت ها، فرهنگ ها و سنین ایجاد کند. با توجه به این که وب سایت دولتی با هر کاربری ارتباط برقرار می کند، برای جلب رضایت و اعتماد آنها توجه به این ویژگی بسیار حیاتی است.

یک وب سایت دولتی باید به گونه طراحی و پیاده سازی شود که امکانات آن برای همه شهروندان جامعه در دسترس باشد. محتوای این وب سایت ها نیز باید قوی، قابل فهم و قابل استفاده برای همه اقشار جامعه باشد.

افراد دارای معلولیت های شناختی، شنوایی، حرکتی، تشنج/اختلالات عصبی و بینایی نیز باید بتوانند به خدمات وب سایت های دولتی دسترسی داشته باشند. برای مثال وب سایت وزارت دارایی صربستان دارای امکاناتی است که متن را با نرم افزار به گفتار تبدیل می کند و در نتیجه برای افراد نابینا و کم بینا امکان خواندن متن صوتی را فراهم می سازد.

سیاست ها و مقررات در طراحی سایت دولتی

دولت ها با حضور دیجیتالی قدرتمند خود، امکان تعامل ساده و روان تر را برای شهروندان خود فراهم می سازند. یک بخش جالب و چالش بر انگیز دیگر در طراحی سایت دولتی، سیاست ها و مقررات طراحی چنین سایت هایی است که هر کدام از کشورهای مختلف به صورت جداگانه در طراحی آن اعمال می کنند. این سیاست ها مجموعه ای متفاوت از آیین نامه ها، قوانین و سایر اسناد است که باید در روند طراحی سایت لحاظ گردد. در ادامه به برخی از مهم ترین آنها اشاره خواهیم کرد.

قانون کپی رایت:

رعایت قانون کپی رایت در طراحی سایت دولتی بسیار اهمیت دارد و از سیاست های خاص یک دولت محسوب می شود. در این خصوص حتما تحقیقات لازم را انجام دهید، به ویژه در صورتی که سازمان از اطلاعات بخش خصوصی یا سایر مطالب ارسال شده در وب سایت های دولتی استفاده می کند.

تعیین نام دامنه ها:

وب سایت های سازمان های دولتی از نظر تعیین نام دامنه کاملاً محدود شده اند و کشورهای مختلف سیاست های مختلفی در مورد استفاده از دامنه و نام دامین در نظر گرفته اند.

اطلاعات و پیوندهای مورد نیاز:

طراح وب سایت باید همیشه از مطالب و پیوندهایی که لازم است در وب سایت دولتی نمایش داده شود مطلع باشد.

حذف تبلیغات:

وب سایت های دولتی از انجام فعالیت های تبلیغاتی چه به صورت مستقیم چه غیر مستقیم کاملا منع شده اند. بنابراین هنگام انجام کار به این نکته حتما توجه کنید.

مدیریت سوابق:

وب سایت دولتی باید دارای امکانات مدیریت سوابق باشد تا بتواند اسناد و پرونده های قدیمی یا حتی منسوخ شده را به راحتی بایگانی یا حذف نماید.

اگر به دنبال انواع طراحی سایت در اصفهان نظیر طراحی سایت دولتی، طراحی فروشگاه اینترنتی ، طراحی سایت تبلیغاتی ، طراحی سایت بازرگانی، طراحی سایت پزشکی، طراحی سایت پوشاک و غیره هستید، برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان می توانید با آژانس دیجیتال مارکتینگ بهیدو تماس بگیرید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  −  4  =  2

در بهیدو مشاوره رایگان دریافت کنید

فرم مشاوره رایگان