VOD چیست و چه کاربردی دارد؟

VOD چیست ؟

VOD در واقع مخفف Video on Demand  است. به فارسی به معنای ویدئو هنگام درخواست می باشد.
سیستم های VOD یک فناوری IPTV هستند که توسط آن کاربران می توانند محتوای صوتی و تصویری شامل برنامه ها و فیلم ها را در زمان دلخواه خود از خانه و یا هر مکان دیگر به وسیله کامپیوتر، گوشی های موبایل یا تلویزیون تماشا کنند. در واقع VOD یک سیستم انعطاف پذیر است و با استفاده از آن دیگر نیازی نیست که یک برنامه را در زمان پخش سراسری آن تماشا کرد. این سرویس برای مشتریان همچنین امکان جلو زدن، عقب زدن و یا مکث برنامه را درست مثل پخش کننده DVD فراهم می کند.
مشتریان می توانند برنامه های مورد علاقه خود را از میان طیف گسترده ای از VOD که معمولاً با اشتراک IPTV همراه است انتخاب کنند. با توجه به اینکه VOD ها در دسته های مختلفی طبقه بندی می شوند، بنابراین کاربران می توانند خیلی سریع و آسان برنامه های دلخواه خود را پیدا کنند.  این سرویس به شرکت ها امکان می دهد تا یک تجربه مشاهده با کیفیت بالا را برای مشتریان خود ایجاد نمایند. سرویس VOD اغلب در تلویزیون ها و همچنین رایانه های رومیزی و لپ تاپ، دستگاه های تلفن همراه و سایر فناوری های متصل به اینترنت ارائه می شود.
تا اینجا شما را تا حدودی با مفهوم کلی VOD آشنا کردیم. اگر می خواهید بدانید مزایای VOD چیست و چه کاربردی دارد، ادامه مطلب را دنبال کنید.

 

مزیت سرویس های VOD چیست ؟

باید گفت بزرگ ترین مزیت سرویس های VOD راحتی کاربر برای تماشای برنامه دلخواه است. به عبارت دیگر کاربران برای تماشای یک برنامه نیازی به تنظیم زمان خود برای رسیدن به زمان پخش برنامه ندارند و می توانند در هر زمانی که امکان پذیر است برنامه مورد علاقه خود را تماشا کنند.

گسترش بازار VOD و فراگیر شدن آن در سال های اخیر

بازار VOD در سال های اخیر به سرعت در حال گسترش بوده است. اپیدمی کرونا که رونق سینماها را گرفت و مردم را مجبور کرد در خانه بمانند، مردم را تشویق به استفاده از این خدمات کرد.

درآمدهای به دست آمده در این بازار در سال ۲۰۱۷ معادل ۳۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده است که بیش از ۷۵ درصد آن به خدمات اشتراک SVOD نسبت داده شده است.

در سال های ۲۰۱۹و ۲۰۲۰، هر سال ۱۰ میلیارد دلار به درآمدهای VOD اضافه می شود و با جهش نزدیک به ۱۶ میلیارد دلار تا پایان سال ۲۰۲۲، درآمد حاصل از این خدمات به ۷۱ میلیارد دلار خواهد رسید.

طبق آخرین داده های سال ۲۰۲۱، VOD ها ۸۵ میلیارد و ۷۶۰ میلیون دلار درآمد دارند و SVOD ها حدود ۸۱ درصد از این درآمدها را تشکیل می دهند.

پیش بینی می شود که تا پایان سال ۲۰۲۶، درآمد حاصل از پلتفرم های VOD در سراسر جهان از مرز ۱۳۵ میلیارد دلار فراتر رود.

 

مزیت سرویس های VOD چیست ؟

کاربردهای سرویس های VOD چیست ؟

مفهوم VOD چیز جدیدی نیست. نخستین سرویس VOD تجاری در اوایل دهه ۱۹۹۰ در هنگ کنگ راه اندازی شد. بعد از آن اروپا و ایالات متحده نیز به گسترش این سیستم ها در سراسر جهان کمک کردند. به طوری که در حال حاضر بیشترین نرخ استفاده جهانی از VOD به ایالات متحده تعلق دارد.
از سرویس های VOD در مؤسسات آموزشی و در محیط های ارائه دهنده ویدئو کنفرانس نیز استفاده می کنند. VOD در بیشتر هتل های سطح بالا نیز ارائه می شود.
ناگفته نماند برخی از شرکت‌ های هواپیمایی بزرگ از سرویس VOD به عنوان سرگرمی مسافران در حین پرواز استفاده می کنند. در واقع این سرویس در هواپیما با صفحه نمایش ‌های شخصی که در پشت یا دسته صندلی ‌ها تعبیه شده است و یا به کمک دستگاه ‌های پخش قابل ‌حمل پخش می گردد.
برخی از سرویس‌های VOD مانند نت‌فلیکس برای کاربران خود یک حق اشتراک تعریف کرده اند. به این ترتیب کاربران می توانند به صورت ماهانه آبونمان این سرویس را پرداخت کرده و به محتویات این سرویس دسترسی پیدا کنند. البته سرویس ‌هایی نیز وجود دارند که از یک مدل مبتنی بر تبلیغات برای کسب درآمد استفاده می‌کنند. بنابراین شرکت های ارائه دهنده این سرویس ها دسترسی به محتوا را برای کاربران خود رایگان کرده اند، اما در عوض درآمد اصلی آنها از فروش تبلیغات است.
تلویزیون اینترنتی یکی از انواع VOD است که هم اکنون طرفداران زیادی پیدا کرده‌ است. علاوه بر این دسترسی به VOD توسط اپلیکیشن‌های دسکتاپ مانند آی‌تونز نیز ممکن است.

 

فناوری ویدئو هنگام درخواست چگونه کار می کند ؟

برای تهیه ویدئو هنگام درخواست، محتوای ویدیو باید به قالب دیجیتال تبدیل گردد و سپس در یک سرور ویدیویی ذخیره شود. این ویدئو قبل از انتقال از طریق اتصال به اینترنت فشرده  می شود. هنگامی که داده ها دریافت می شوند، رمزگشایی شده و در دستگاه کاربر ذخیره می شوند که در این صورت امکاناتی نظیر توقف برنامه و یا جلو و عقب زدن آن نیز فراهم می شود.
سیستم‌ های VOD تلویزیونی قادر هستند محتویات صوتی و تصویری خود را توسط یک دستگاه گیرنده دیجیتال تلویزیونی که عموما با نام Set Top Box شناخته می شود و یا یک کامپیوتر یا دستگاه ‌های دیگر، استریم (stream) کنند. VOD به کاربر این امکان را می دهد تا بلافاصله در لحظه دریافت، محتویات را تماشا کند و یا در غیر صورت آنها را روی کامپیوتر، دستگاه‌ های ضبط دیجیتال ویدئو و یا پخش‌کننده‌ های قابل‌حمل دانلود و ذخیره نماید و هر زمان که مقدور بود یا تمایل داشت، آن را تماشا نماید.

 

فناوری ویدئو هنگام درخواست چگونه کار می کند ؟

تفاوت بین VOD و پخش زنده چیست؟

تفاوت زیادی بین سرویس VOD و سرویس پخش زنده وجود دارد. تفاوت اصلی آنها در این است که کتابخانه های VOD صدا و تصویر از پیش ضبط شده را ترکیب می کنند، در حالی که محتوای وب در زمان واقعی توزیع می شود.

شایان ذکر است که برای بسیاری از برندها، انتخاب سرویس پخش زنده به معنای انتخاب سرویس VOD نیز هست.

به عنوان مثال، ویدئوهای پخش زنده را می توان در یک وب سایت به عنوان محتوای VOD ارسال کرد.بنابراین، هنگام توسعه یک استراتژی بازاریابی ویدئویی، باید بلندمدت فکر کنید.

انواع VOD چیست ؟

  • TVOD

TVOD یا همان ویدئو هنگام درخواست تراکنشی یکی از روش های توزیع محتوا است که در آن هر مشتری به ازای دریافت هر بخش از محتوای VOD ، هزینه ای را می‌پردازد. TVOD شامل فروش مستقیم الکترونیکی (EST) و دانلود کرایه‌ای (DTR) است. در روش اول زمان دسترسی نامحدود و در روش دوم زمان دسترسی محدود تعریف شده است. آی‌تونز و گوگل پلی از نمونه سرویس های TVOD مطرح می باشد.
  • NVOD

در Near Video in Demand) NVOD) از تکنیک پرداخت به ازای تماشا استفاده می کند. این سرویس توسط ماهواره‌ها و شبکه‌های تلویزیونی کابلی ارائه می گردد.  این سیستم چندین کپی‌ از یک برنامه در فواصل زمانی کوتاهی (معمولاً ۱۰ تا ۲۰ دقیقه) پخش می کند. بنابراین بینندگان را قادر می سازد تا در زمان غیر از پخش اصلی نیز برنامه مورد علاقه خود را تماشا کنند. این مکانیسم به پهنای باند وابسته است بنابراین فقط برای اپراتورهای بزرگ که از ظرفیت و پهنای باند زیادی برخوردار هستند مناسب است.
  • Catch up TV

شبکه‌های تلویزیونی زیادی هستند که در حال حاضر از Catch up TV استفاده می کنند. این سرویس مدت زمان خاصی بعد از پخش اصلی را برای تماشا برنامه اجازه می دهد.
  • روش دریافت آبونمان

مدل کسب و کاری آبونمان در سرویس‌های VOD یا SVOD استفاده شده است. در این سرویس ها مشترکان باید به صورت ماهانه مبلغی را پرداخت نمایند تا بتوانند  دسترسی نامحدودی به برنامه‌ها داشته باشند. نت فلیکس، Hulu Plus و پرایم ویدئو از جمله سرویس های پیرو این مدل کسب و کار هستند.
  • Push VOD

تکنیک Push VOD توسط برخی از شبکه‌ها بر روی سیستم‌هایی به کار می رود که با فقدان اتصالات برای ارائه ویدئو هنگام درخواست، رو به رو هستند. همچنین شبکه‌هایی که خواستار بهینه سازی زیرساخت‌های استریم خود از طریق پیش بارگذاری (pre loading) محتواهای محبوب روی دستگاه کاربران هستند نیز از این تکنیک استفاده می کنند.
این نوع از سیستم VOD به کمک یک دستگاه شخصی ضبط کننده ویدئو PVR گزیده ای از محتواها را ذخیره‌ می نماید. ذخیره سازی معمولا در خلال شب و یا در تمام طول روز با پهنای باند پایین صورت می گیرد. به این ترتیب کاربر می تواند هر زمان که تمایل داشت محتوای ذخیره شده را تماشا کند. البته به خاطر محدودیت فضای درایو PVR  محتوای ذخیره شده تنها یک هفته بر روی آن باقی می ماند و مرتبا این محتوا بروز رسانی می گردد.

 

بهیدو؛ بهترین آژانس دیجیتال مارکتینگ اصفهان

ممنون که تا آخر این مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ بهیدو مرکز تخصصی طراحی سایت در اصفهان همراه بودید. آژانس دیجیتال مارکتینگ بهیدو با داشتن تیم فنی و حرفه ای به عنوان یکی از بهترین شرکت های سئو در اصفهان همیشه در تلاش است بهترین خدمات با بالاترین کیفیت را به مشتریان خود ارائه دهد.

اگر شما هم در زمینه  طراحی سایت اختصاصی، سئو و بهینه سازی سایت خود نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید با تیم فنی بهیدو تماس بگیرید.

مشاوره فنی در مورد طراحی سایت در اصفهان و سئو در اصفهان با بهیدو

خوشحال می شیم در قسمت نظرات تجربیات خود در مورد VOD و بهترین شرکت های ارائه دهنده ی این سرویس در ایران را طبق تجربیات شخصی خود با ما به اشتراک بگذارید.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در بهیدو مشاوره رایگان دریافت کنید

فرم مشاوره رایگان