cannibalization کلمه کلیدی چیست؟

بیشتر افراد هنگامی که بهینه سازی وب سایت خود را شروع می کنند، در اولین گام بر روی کلمات کلیدی سایت متمرکز می شوند. استفاده ی صحیح از کلمات کلیدی در وب سایت بهترین روش برای شروع بهینه سازی سایت است.

در واقع با این که شیوه های سئو نسبت به روزهای اولیه تغییراتی داشته، اما کلمات کلیدی هنوز هم در سئو جایگاه ویژه ای دارند. با این حال نباید چندین صفحه وب سایت را با یک کلمه کلیدی مشابه بهینه سازی کرد. این کار که در اصطلاح cannibalization کلمه کلیدی نامیده می شود مغایر با اصول سئو سایت است و منجر به افت رتبه سایت شما در آن کلمه کلیدی می شود.

در واقع اگر از یک عبارت کلیدی در سایت شما دو نتیجه در گوگل پیدا شود، در این صورت دو حالت وجود دارد: یا اینکه صفحات شما شباهت زیادی به هم دارند و یا شما دو صفحه را برای یک عبارت کلیدی سئو کرده اید که بنابراین شانس رتبه گرفتن در عبارات کلیدی مشابه برای آن صفحات کاهش خواهد یافت و اصطلاحا cannibalization یا کنیبالیزیشن رخ می دهد.

در ادامه در خصوص cannibalization کلمه کلیدی بیشتر توضیح خواهیم داد. همچنان با شرکت دیجیتال مارکتینگ بهیدو ارائه دهنده خدمات طراحی سایت در اصفهان ، طراحی فروشگاه اینترنتی و خدمات سئو در اصفهان همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان طراحی سایت با ما تماس بگیرید.

cannibalization کلمه کلیدی چیست؟

هنگامی که cannibalization را در گوگل سرچ می کنید با معنای هم نوع خواری مواجه می شوید. اما این اصطلاح در سئو سایت چه کاربردی دارد؟! برای متخصصان سئو کنیبالیزیشن به معنای خورده شدن یک یا گروهی از کلمات کلیدی توسط گروهی دیگر است. کنیبالیزیشن زمانی رخ می دهد که چندین صفحه (دو یا سه صفحه) از یک وب سایت در نتایج جستجو برای جستجوی یکسانی به طور همزمان ظاهر شوند.

به گفته تیم سئو در اصفهان ، شرکت بهیدو، زمانی که این صفحات به طور عمدی یا تصادفی برای کلمه ی کلیدی یکسانی بهینه سازی شده باشند ممکن است cannibalization کلمه کلیدی اتفاق بیفتد.

این امر باعث می شود تا موتورهای جستجو این کلمه کلیدی را به عنوان یک کلمه کلیدی بسیار مرتبط شناسایی کنند، اما نمی توانند تصمیم بگیرند که کدام صفحه وب سایت شما باید اولویت داشته باشد.

بسیاری از متخصصان سئو بر این باورند که وقتی چندین صفحه در یک سایت برای کلمه کلیدی مشابهی سئو می شود، این صفحات با یکدیگر شروع به رقابت برای رتبه گرفتن در گوگل می کنند که این باعث تضعیف رتبه بندی برای همه صفحات مربوطه می شود. بنابراین cannibalization کلمه کلیدی تاثیر منفی بر روی سئو دارد و باید از آن جلوگیری شود.

cannibalization یا همخواری کلمات کلیدی چیست؟ شرکت بهیدو

 

تاثیر cannibalization کلمه کلیدی روی سئو چیست؟

طبق تجربه تیم متخصص سئو در اصفهان cannibalization کلمه کلیدی زمانی تاثیر بدی بر روی سئو سایت شما می گذارد که یک یا چند مورد از شرایط زیر اتفاق بیفتد:

– پیوند داخلی یا همان پیوندهایی که از یک کلمه کلیدی در سایت خود به صفحات دیگر سایت می دهید برای موتورهای جستجو گیج کننده باشد.

– شما چندین صفحه در مورد یک موضوع یکسان دارید و محتوا برای کلمات کلیدی مشابه (یا یکسان) در آنها بهینه شده است.

– صفحات دارای متا و اطلاعات یکسانی هستند. (عناوین، توضیحات و غیره)

– درصورت مشابه بودن محتوا، از URL های متعارف برای شناسایی صفحه “اصلی” استفاده نمی کنید.

– بک لینک ها یا همان پیوندهایی که از وب سایت های دیگر به وب سایت شما می آیند. به چندین صفحه با استفاده از یک کلمه کلیدی تکیه گاه متنی اشاره می کنند. این مقدار ارزش کلمه کلیدی را در چندین صفحه به جای یک صفحه تقسیم می کند.

به این ترتیب اگر سایت شما دارای بسیاری از موارد بالا باشد، ممکن است موتورهای جستجو در مورد رتبه بندی وب سایت شما در یک کلمه کلیدی خاص دچار سردرگمی شوند. در واقع این موضوع که شما در یک عبارت کلیدی در نتایج جستجو، دو صفحه داشته باشید و مجبور باشید با خودتان رقابت کنید بد است.

در این صورت هم گوگل و هم کابران در این مسئله که واقعا کدام صفحه از وب سایت شما به نیاز آنها پاسخ می دهد دچار سردرگمی می شوند و شاید کاربران ترجیح دهند که به سایت دیگری مراجعه کنند.

در نتیجه منطقی است که بگوییم cannibalization کلمه کلیدی به رتبه بندی سایت شما در نتایج جستجوی گوگل آسیب می رساند.

چگونه کنیبالیزیشن را در یک سایت تشخیص دهیم؟

اگر می خواهید کنیبالیزیشن یا تکرار کلمات کلیدی را در وب سایت خود تشخیص دهید کافی است از فرمول site:domain.com keyword در جستجوی گوگل استفاده کنید.

البته بعد از جستجوی این عبارت در گوگل، تنها یک صفحه از سایت شما به نمایش در نمی آید بلکه تمام صفحات مرتبط با آن کلمه کلیدی نیز قابل مشاهده است. برای مثال هنگامی که site:behido.com طراحی سایت را در جستجوی گوگل سرچ می کنیم با نتایج زیر روبه رو می شویم.

سایت بهیدو مرجع اصلی طراحی سایت و سئو در اصفهان

شاید در ابتدا فکر کنید این سایت برای عبارت کلیدی طراحی سایت دچار کنیبالیزیشن شده است؛ اما اینطور نیست و عبارت کلیدی صفحه اول، با دو مورد بعدی متفاوت می باشد.

مثلا کلمه کلیدی صفحه اول طراحی سایت ، کلمه کلیدی صفحه دوم طراحی سایت در اصفهان و کلمه کلیدی صفحه سوم طراحی سایت مشتری است.

رفع مشکل کنیبالیزیشن در وب سایت ها

اگر به تازگی محتوایی تولید کرده اید و منتظر رتبه بندی آن محتوا در موتورهای جستجو هستید اما به طور ناگهانی متوجه رتبه گرفتن یک صفحه دیگر سایت در آن کلمه کلیدی می شوید و یا اینکه هر دو صفحه در نتایج جستجوی گوگل برای آن کلمه کلیدی حضور دارند یک cannibalization کلمه کلیدی در سایت شما رخ داده است که باید با مراحل زیر آن را برطرف سازید:

  • ابتدا باید هر دو محتوا را در وب سایت خود به دقت مورد بررسی قرار دهید و عملکرد هر کدام از محتواها را بسنجید. سپس محتوای بهتر و قوی تر را انتخاب کرده و محتوای ضعیف را با آن ادغام کنید. بعد از آن محتوای ضعیف را حذف کنید و عمل ریدایرکت را انجام دهید.
  • روش دیگر لینک دهی برای آن صفحه است. البته پیشنهاد می کنیم که حذف محتوای ضعیف تر را جزو آخرین کارهای خود قرار دهید.
    لینک دهی بهترین کاری است که برای مقابله با کنیبالیزیشن باید انجام داد. بنابراین بهتر است در ادامه به جای حذف محتوای ضعیف مراحل زیر را در نظر بگیرید:
  • تمامی لینک ها را در محتوای ضعیف تر خود حذف کنید و یا آنها را نوفالو کنید.
  • یک لینک فالو به صفحه انتخاب شده با انکر تکست بدهید.
  •  ریکوئست ایندکسینگ را برای صفحه ضعیف تر مجددا در سرچ کنسول انجام دهید.

طبق تجربه متخصصان سئو در اصفهان در شرکت بهیدو در بیشتر مواقع مشکل cannibalization کلمه کلیدی با تکنیک بالا حل می شود و دیگر دو صفحه با کلمه کلیدی یکسان با هم رقابت نمی کنند.

اما اگر مشکل سایت شما حل نشد مجبور هستید از روش ادغام مطالب دو صفحه و حذف صفحه ضعیف تر و ریدایرکت کردن آن به صفحه انتخاب شده استفاده کنید.

رفع مشکل cannibalization کلمات کلیدی مختلف در سئو

رفع مشکل cannibalization در وب سایت های فروشگاهی

ممکن است بارها مشکل cannibalization کلمه کلیدی را در وب سایت های فروشگاهی برای یک یا چند محصول دیده باشید. اما چگونه این مشکل را در اینگونه سایت ها برطرف کنیم؟ برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید:

-برای محصولات فروشگاه دسته بندی ایجاد کنید.

-برای دسته بندی مورد نظر خود یک محتوای با کیفیت تولید کنید.

-یک عبارت کلیدی مشخص را برای محتوای دسته بندی مورد نظر تعیین کنید.

-تمامی محصولات را در این دسته بندی قرار دهید.

-از تک به تک محصولات به دسته ای که در آن قرار دارند لینک دهید.

در واقع شما با استفاده از این تکنیک، به جای اینکه چندین محصول را در نتایج جستجو ببینید دسته بندی خود را در نتایج بالا قرار می دهید و مشتریان با کلیک بر روی دسته بندی محصول همه محصولات را مشاهده می کنند.

چنانچه برای دریافت خدمات تخصصی سئو در اصفهان و همینطور خدمات طراحی سایت در اصفهان ، طراحی فروشگاه اینترنتی و غیره به مشاوره با یک شرکت دیجیتال مارکتینگ معتبر نیاز دارید، برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان طراحی سایت با ما تماس بگیرید.

امتیاز دهی شما به این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در بهیدو مشاوره رایگان دریافت کنید

فرم مشاوره رایگان