بازاریابی تلفنی یکی از روش های اصلی ارائه محصولات و خدمات است تا بازاریابان بتوانند مشتریان خود را جذب کنند.

 با توجه به اینکه بازاریابی تلفنی از گذشته وجود داشته است، بسیاری از بازاریابان قدرت آن را دست کم می گیرند و حتی معتقدند دوره ی این نوع بازاریابی به پایان رسیده است، در حالی که اینطور نیست.

 بازاریابی تلفنی به دلیل دسترسی آسان به تلفن و مقرون به صرفه بودن تماس تلفنی همچنان قدرتمند و مهم است.

بازاریابان تلفنی باید همیشه بدانند که با قدرت کلام خود و استفاده از مهارت های بازاریابی می توانند سرنخ ها و مشتریان بیشتری را به سمت خود جذب کنند.

اگر کار شما طراحی سایت در اصفهان است میتوانید حتی با تماس های درست ، پروژه های مکان های دیگر هم بپذیرید. بهیدو مرکز تخصصی طراحی سایت و سئو در اصفهان تصمیم دارد در ادامه ی این مطلب به بررسی انواع بازارایابی تلفن و بهترین شکل ارائه ی آن بپردازد.

بازاریابی تلفنی چند نوع دارد؟

بازاریابی تلفنی به دو نوع بازاریابی درونگرا و بازاریابی تلفنی برونگرا تقسیم می شود.

بازاریابی تلفنی درونگرا

در این نوع بازاریابی به تماس های ورودی رسیدگی میشود. در این حالت مسئولان فقط از طریق تلفن سفارش‌های گوناگون را دریافت و آن‌ها را ثبت می‌کنند.

افرادی که در این نوع از بازاریابی تلفنی مشغول به کار هستند معمولا به نسبت افرادی که در حیطه ی بازاریابی تلفنی برونگرا کار  می‌کنند، به آموزش زیادی نیاز ندارند.

بازاریابی تلفنی برونگرا

در این روش بر مخاطب نهایی به طور مستقیم هدف گذاری خواهد شد. به عنوان مثال، یک شرکت طراحی سایت یا سئو سایت امکان دارد ، کسب وکار های مختلفی را برای یافتن مشتری تماس بگیرند .

افرادی که در این نوع بازاریابی کار می کنند به آموزش و دانش گسترده تری در مورد محصول یا خدمات خود نیاز دارند، چون این روش در مقایسه با نوع درونگرا ، بیشتر مربوط به فروش واقعی محصول است.

امتیازاتی که فروش تلفنی به ما می دهد کدام است؟

مزایا بازاریابی تلفنی چیست؟ بهیدو

وظیفه ی کارشناس فروش چیست؟

با مشتریان بالقوه یا مشتریان فعلی ارتباط برقرار میکند تا اطلاعاتی در مورد محصول یا خدمات خود به آنها ارائه دهد.

به سوالات مربوط به یک محصول یا شرکت پاسخ میدهد.

سولاتی برای درک نیازهای مشتری و کمک به فرآیند فروش میپرسد.

هدایت مشتریان بالقوه به تیم فروش در صورت نیاز.

سفارشات را به درستی پردازش و ثبت میکند.

به نیاز های مشتری و انتقاد از بهبود محصول یا خدمات رسیدگی میکند.

ضبط تماس ها، فروش و ثبت اطلاعات مفید از مخاطبان و مشتریان.

در صورت لزوم مشتریان و مخاطبان بالقوه را به تیم فروش معرفی میکند.

 به روز رسانی اطلاعات مشتریان و ثبت آنها در پایگاه داده.

اقدامات تبلبغات تلفنی

 ساده ترین روش این است که تلفن را بردارید و به همه ی مخاطبان تماس بگیرید. شما مجبور به داشتن مکان جداگانه نیستید، زیرا می توانید با هزینه کمی از خانه خود به مخاطبان خود دسترسی پیدا کنید و با آنها ارتباط برقرار کنید.

اما داستان همینجا تمام نمیشود. بازاریابی تلفنی چیزی بیشتر از یک سری تماس های بیهوده است. گاهی مهم است که چندین بار با شماره تماس بگیرید و در اولین تماس فقط نیاز های او را شنیدار باشید و کمی از سلیقه ی مخاطبان خود اطلاعات کسب کنید.

قانون بازریابی تلفنی موفق

برای داشتن بازاریابی موفق لازم است که از اصل AIDA پیروی کنید تا سرنخ های مناسب ایجاد کنید.

AIDA چهار مرحله دارد:

۱.توجه

وقتی تماس میگیرید مخاطب منتظر حرف زدن شماست پس باید طوری برخورد کرد که رضایت او را بدست آورد.

شما باید قبل از تماس با مخاطب خود آمادگی حرف زدن با او را داشته باشید تا موقع تماس بهترین برخورد را با او داشته باشید و نظر او را جلب کنید.

 ۲.علاقه

در واقع تماس های سرد غیر قابل پیشبینی هستند، یعنی هیچ قانون خاصی برای دانستن اینکه با چه کسی وارد گفتگو شوید وجود ندارد.

درست ترین اقدام قبل از برخورد با مشتری مطالعه و جمع آوری اطلاعات مخاطب شماست، این به شما کمک می کند تا مخاطبان و مشتری های اصلی برند خود را بیابید.

 ۳.خواستن

باید مانند یک شکارچی جلو بروید تا موفقیت را در بازاریابی تلفنی از آن خود کنید.

نیازهای مشتری را هدف گذاری کنید. به دلایلی فکر کنید که می توانید محصول خود را برای نیاز مشتری تهیه کنید و او را برای مرحله بعدی آماده کنید.

 ۴.اقدام

اگر خریدار را وادار به خرید نکنید، مطمئنا تمام زحمات شما در مراحل قبلی به هدر می رود.

برای متقاعد کردن مشتری به خرید، ابتدا باید جمله متقاعدکننده خود را ارائه دهید. در صورت خرید هم اکنون می توانید از تخفیف ویژه برخوردار شوید نمونه ای از این جمله است.

بازاریابی تلفنی چیست؟جدید ترین روش های آن |بهیدو

 بازاریابی تلفنی فقط برای کسب و کار های خاصی مناسب است. بعضی از کارشناسان این حوزه ، به طور کامل با این روش مخالف هستند.

آنها اعتقاد دارند اگرچه بازاریابی تلفنی، برای تبلیغ محصول نزد عموم محبوب شده است اما جایی در بازاریابی جدید وجود ندارد .

نظر آن ها این است که این کار مشتریان و مخطبان را آزار می دهد و آنها را خسته میکند. بیشتر مردم از تماس غریبه ها گریزان هستند  و مایل گفت و گو با غریبه ها نیستند.

نمونه بازاریابی تلفنی

کارشناس فروش :

سلام وقت بخیر یزدانی از شرکت بهیدو هستم. اگر کسب و کاری دارید شرکت ما میتواند یک سایت مخصوص به خودتان طراحی کند یا اگر سایتی برای کسب و کار خود دارید می تواینم در جهت بهینه سازی و سئو سایت شما با هم همکاری داشته باشیم. شما میتوانید با یک سایت بهینه سازی شده برای کسب و کار خود ، فروش خود را افزایش دهید.

کارشناس فروش: در حال حاضر بزرگترین مشکل شما در فرایند فروش چیست؟

مشتری احتمالی: در حال حاضر سایت ما با کندی مواجه است.

کارشناس فروش: بیشتر سایت های فروشگاهی با این مشکل روبرو می شوند چون برای داشتن یک سایت بهینه سازی شده ، سریع و قدرتمند باید سئو سایت شما به درستی به دست کارشناسان خبره انجام شود که شرکت ما میتواند این خدمات را به شما ارائه دهد.

اگر تمایل داشته باشید فرایند ثبت نام شما را انجام دهم تا مراحل بعدی سریع تر صورت بگیرد.

سوء استفاده از بازاریابی تلفنی

بعضی از شرکت ها از روش های غیراخلاقی و جذاب برای تاثیرگذاری روی مخاطب و مشتری از این روش بازاریابی سوء استفاده میکنند.

برای مثال، استفاده از شماره گیری خودکار یکی از این روش های سوء استفاده است، در این روش یک پیغام از قبل ظبط شده را برای تعداد زیادی مخاطب به صورت خودکار پخش میکنند.

در واقع با این روش به تعداد زیادی مخاطب به طور همزمان تماس گرفته میشود و همه پاسخ می دهند، اما به جای اینکه یک فرد پاسخ گوی مخاطبان باشد یک صدای ضبط شده ی تبلیغاتی گوش می دهند که این برای آنها آزار دهنده است.

از طرف دیگر، یکی دیگر از روش های سوء استفاده این است که بسیاری از کلاهبرداران نیز از این طریق برای کلاهبرداری از افراد ، به خصوص افراد مسن  استفاده میکنند. ترس از این ماجرا باعث تغییر دید مردم به این بازاریابی شده است.

اگر میخواهید بازاریابی تلفنی را برای کسب و کار خود اجرا کنید باید مجموعه ی کامل از برنامه های بازاریابی ، داشتن تیم قوی و فهرستی از مشتریان احتمالی کسب و کار خود را در اختیار داشته باشید.

همه این ابزارها می توانند به تنهایی برای کسب کار شما مفید باشند، اما چیزی که قابل توجه است ، این است که استفاده از همه این ابزار ها در کنار هم به صورت موازی، رشد فروش و بازاریابی تلفنی خوب را  برای شما فراهم می آورد.

ممنونیم که تا انتهای این مطلب با بهیدو مرکز تخصصی طراحی سایت در اصفهان همراه بودید. نظرات و تجربیات خود را در قسمت کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.
آژانس دیجیتاg مارکتینگ بهیدو به منظور دسترسی آسان شما و  برطرف شدن نیازهای شما عزیزان آنها را به عمل میگیرد.

امتیاز دهی شما به این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  −  4  =  6

در بهیدو مشاوره رایگان دریافت کنید

فرم مشاوره رایگان