چگونه خود را برای ایندکس اول موبایل آماده کنیم؟

برای ایندکس اول موبایل آماده اید؟ این سوالی است که این روزها در دنیای سئو شنیده می شود. گوگل چندین ماه پیش درباره این تغییر صحبت کرده است و به نظر می رسد به روزرسانی ها به زودی آغاز می شود. واقعیت این است که از می سال ۲۰۱۵، جستجوهای موبایلی نسبت به جستجوهای دسکتاپی در گوگل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شد. در این زمینه، داشتن نتایج مرتبط موبایلی به یک هدف برای موتورهای جستجو تبدیل شدو علاوه بر این جان مولر از گوگل بیان کرد که برخی از سایت ها در حال حاضر ایندکس اول موبایل را تست کرده اند و تنها روش برای تایید این مورد که سایت تحت تاثیر این تغییرات قرار گرفته یا خیر، بررسی فایل های لاگ است. در این مقاله همچنان با آژانس دیجیتال مارکتینگ بهیدو ارائه دهنده خدمات طراحی سایت ، سئو و تولید محتوا همراه باشید تا در مورد مفهوم ایندکس اول موبایل، نحوه بررسی این تغییرات و آماده شدن برای چنین شرایطی صحبت کنیم.

ایندکس اول موبایل چیست؟

ایندکس اول موبایل به دنبال رتبه بندی سایت ها بر اساس نحوه خزش گوگل در نسخه موبایلی نسبت به نسخه دسکتاپی است. این موضوع بدین معنی است که گوگل فهرست جستجوهای خود را بر اساس نسخه موبایلی محتوا ایجاد خواهد کرد . این موضوع حتی برای فهرست هایی که برای کاربران دسکتاپی نمایش داده می شود نیز صادق است و  اگر نسخه موبایلی در دسترس نباشد از نسخه دسکتاپی استفاده خواهد کرد. از آنجایی که تعداد جستجوها در دستگاه های موبایلی رو به رشد است و این اعداد و ارقام از جستجوهای دسکتاپی پیشی گرفته است، گوگل تصمیم گرفت چنین تغییری را در نتایج جستجوی خود ایجاد کند. گوگل دریافت که عمل کردن بر اساس خواسته های طیف وسیعی از کاربران موبایلی نتایج خوبی در پی دارد و به همین خاطر تلاش کرد بهترین نتایج جستجو  و تجربه کاربری را در این زمینه برایشان فراهم آورد. تا به امروز، رتبه بندی محتوا در دستگاه های موبایلی بر اساس نسخه دسکتاپی بوده است. در نوامبر سال ۲۰۱۶، گوگل جزییاتی را در مورد  ایندکس اول موبایل ارائه کرد اما تاریخ رسمی این به روزرسانی را اعلام ننمود. ایندکس اول موبایل تغییرات بسیار بزرگی را در مورد کشف، ارزیابی و اولویت بندی محتوا در گوگل ایجاد خواهد کرد.

گوگل در این باره چه می گوید؟

در ۱۵ ام دسامبر، جان مولر اعلام کرد که گوگل تست برخی از سایت ها را در ایندکس اول موبایل آغاز کرده و نشان داده است که سئو کاران چگونه می توانند این تغییرات را بررسی کنند. من فکر می کنم شما می توانید چنین تغییراتی را در فایل های لاگ خود بررسی کنید. اگر نگاهی به این فایل بیندازید احتمالا مشاهده خواهید کرد که ۸۰ درصد خزش های سایت شما توسط ربات های گوگل از دسکتاپ و ۲۰ درصد از موبایل است. این موضوع در طول چند روز آینده تغییر خواهد کرد و بیشتر خزش ها از طریق ربات های موبایلی گوگل خواهد بود. بنابراین اگر فایل لاگ خود را بررسی کنید متوجه چنین تغییراتی خواهید شد.

ایندکس اول موبایل

از کجا می توان متوجه شد که شما بخشی از ایندکس اول موبایل هستید؟

از آنجایی که سایت های اندکی به سمت ایندکس اول موبایل گوگل رفته اند، مستندان زیادی در مورد نحوه مانیتور و بررسی آن وجود ندارد. چند روز قبل، جان مولر به طور رطمی بیان کرد که برای بررسی این تغییرات نگاهی به فایل لاگ خود بیندازید. او توضیح داد که به طور میانگین، سایت ها ۸۰ درصد از خزش ربات های گوگل را از دسکتاپ و ۲۰ درصد را از گوشی های هوشمند به دست می آورند.  اگر سایت شما به سمت ایندکس اول موبایل حرکت کرده باشد، گرایش قبلی برعکس خواهد شد. همانطور که می دانید بررسی فایل های لاگ برای داشتن نگاه دقیق و جامع از رفتار سایت و نحوه خزش آن توسط موتورهای جستجو بسیار ضروری است. فایل لاگ  فنی و وحشتناک نیست. به کمک ابزارهای تجزیه و تحلیل فایل های لاگ همچون Oncrawl می توانید تصویر کاربر پسند و واضحی از چیزی که توسط کاربران و ربات های جستجو در سایت دیده می شود را به دست آورید. اگر  با تغییر آشکاری در خزش سایت خود مواجه شدید به احتمال زیاد سایت شما نیز در ایندکس اول موبایل قرار گرفته است.

چگونه خود را برای ایندکس اول موبایل آماده کنیم؟

گوگل برای آماده شدن برای ایندکس های جدید سایت ها توصیه هایی را به اشتراک گذاشته است. اگر هنوز نسخه موبایلی سایت خود را ندارید دلیلی برای نگرانی نخواهید داشت. موتور جستجو نسخه دسکتاپی شما را می خزد. اگر تنها سایت دسکتاپی دارید، سایت دسکتاپی تان همانند گذشته ایندکس خواهد شد حتی اگر  از user agent موبایل برای دیدن سایت استفاده شود.

از سوی دیگر اگر نسخه موبایلی برای سایت خود دارید، باید مطمئن شوید که محتوا و لینک ها به نسخه دسکتاپی شبیه است و گوگل می تواند سایت شما را همانطور که نسخه دسکتاپی را رتبه بندی می کرد، رتبه بندی نماید. اگر گوگل متوجه شود  نسبت به نسخه دسکتاپی سایت بر روی صفحات موبایلی محتوای اندکی وجود دارد، نسخه موبایلی را خواهد دید. اگر نیاز به سازماندنی محتوا بر روی نسخه موبایلی دارید بر اساس گفته های Gary Illyes از گوگل می توانید از محتوای قابل توسعه همچون جداول، جعبه ها و آکاردئون استفاده کنید و تجربه کاربری را بهبود ببخشید. واقعیت این است که رویکرد واکنشگرا می تواند راحت ترین روش برای حفظ محتوا بین نسخه دسکتاپی و موبایلی باشد. به طور کلی، گوگل هنوز تاثیر واقعی ایندکس اول موبایل بر روی رتبه بندی را اعلام نکرده است اما به نظر می رسد این شرایط باعث ایجاد به روزرسانی مرتبط با موبایل خواهد شد و نتایج را برای دستگاه های موبایلی بهینه خواهد کرد.

چگونه سایت خود را برای ایندکس اول موبایل بهینه سازی کنیم؟

براي آگاهي بيشتر در مورد ديگر خدمات آژانس ديجيتال مارکتينگ بهيدو همين حالا با ما تماس بگيريد .

[button title=”تماس با ما” link=”https://behido.com/contact-us/”   color=”#fff” font_color=”#666″ size=”2″  class=””  onclick=””][button title=”سئو و بهینه سازی سایت” link=”https://behido.com/seo/”   color=”#fff” font_color=”#666″ size=”2″  class=””  onclick=””]

 

برای بهینه سازی سایت برای ایندکس اول موبایل نکات متعددی باید مدنظر قرار گیرد.

محتوا:

محتوای خود را بین نسخه موبایلی و دسکتاپی مقایسه کنید. مطمئن شوید که محتوای با کیفیت، آموزنده و کاربر پسند یکسانی بر روی نسخه موبایلی در دسترس است. داده های ساخت یافته خود را بررسی کنید زیرا این داده ها برای ایندکس بهتر اهمیت دارند. این داده ها باید بر روی نسخه موبایلی و دسکتاپی وجود داشته باشند.

لینک دهی داخلی:

ببینید نسخه موبایلی شما از پذیرایی مجزا(dynamic serving) یا آدرس های جداگانه از نسخه دسکتاپی سایت استفاده می کند یا خیر. زمانی که کاربر محتوا را بر روی موبایل می خواند  اگر خواندن آن بر روی چنین دستگاه هایی دشوار باشد، چنین شرایطی می تواند به مشکلات لینک دهی و تجربه کاربری منجر شود. برای سایت هایی که از آدرس های جداگانه ای برای نسخه موبایلی خود استفاده می کنند می توان لینک های فعلی را با rel=canonical و عناصر rel=alternate بین نسخه های مختلف حفظ کرد.

عملکرد سایت:

همانطور که می دانید سرعت سایت یکی از فاکتورهای رتبه بندی مهمی است که بر روی موبایل نیز تاثیر دارد. در بیشتر موراد، نسخه های موبایلی و دسکتاپی  عملکرد یکسانی در سرعت بارگذاری ندارند. نکته مهم داشتن اعداد مشابه و کاملا یکسان نیست بلکه باید عملکرد سایت در هر دو نسخه خوب باشد.

بودجه خزش:

اطمینان حاصل کنید که بودجه خزش خود را برای خزش موبایلی بهینه سازی می کنید. فایل های لاگ را می توان برای مدیریت مشکلاتی که به بودجه خزش آسیب وارد می کنند مورد استفاده قرار داد. این مشکلات در برگیرنده صفحات Orphan، خطاهای ۴xx، خطاهای خزش یا فعالیت های خزش غیر عادی است. گوگل مقاله جالبی را در مورد بهینه سازی داخلی سایت منتشر کرده که می تواند مفید باشد. اخیرا تغییراتی را در خزش سایت خود مشاهده کرده اید؟

امتیاز دهی شما به این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در بهیدو مشاوره رایگان دریافت کنید

فرم مشاوره رایگان