زمانی که ساختار یک وبسایت را طراحی می‏کنید و در حال بررسی نقاط ضعف آن هستید، داشتن یک سایت مپ (Sitemap) یا نقشه سایت می‏تواند در این زمینه بسیار تاثیرگذار باشد. بروز بودن نقشه سایت به عنوان شیوه ارتباطی با موتورهای جستجو مهم است. در حالی که فایل robots.txt بیانگر فایل‏ هایی است که موتورهای جستجو نباید ایندکس نمایند، نقشه سایت به موتورهای جستجو اعلام می‏کند کدام یک از بخش ‏های موردنظر از سایت را ایندکس و بهتر شناسایی نماید. سایت مپ اتفاق جدیدی در طراحی سایت نیست بلکه همیشه بخشی از عناصر ساخت سایت بوده که با بهبود عملکرد موتورهای جستجو درباره نقشه سایت، امروزه از اهمیت بالایی برخوردار است. البته از دیدگاه سئو سایت، باید علاوه بر سایت مپ‏های قدیمی از جمله یاهو و MSN که هنوز از فرمت‏های استاندارد html استفاده می‏کنند، سایت مپ گوگل با فرمت XML که متفاوتر از HTML است را نیز بکار گرفت که برای تجربه کاربر نیز مناسب‏تر است.

 

برای آگاهی بیشتر در مورد دیگر خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ بهیدو همین حالا با ما تماس بگیرید .

[button title=”تماس با ما” link=”https://behido.com/contact-us/”   color=”#fff” font_color=”#666″ size=”2″  class=””  onclick=””][button title=”سئو و بهینه سازی سایت” link=”https://behido.com/seo-isfahan/”   color=”#fff” font_color=”#666″ size=”2″  class=””  onclick=””]

 

اهمیت سایت مپ برای سئو

از مزایای نقشه وبسایت می‏توان به توانایی آن در سازمان‏دهی لینک‎‏های داخلی اشاره کرد، همچنین می‏تواند عملکرد هر لینک را به صورت داینامیک پیش‏ بینی ‏کند و فریمورک وبسایت را زیر نظر بگیرد. بسیاری از موتورهای جستجو شامل Googlebot می‏توانند داخل فایل XML که محتویات Sitemap در آن قرار دارد خریداری کنند و در نتیجه محتوای سایت را ایندکس کنند. صفحات سایت مانند یک ساختار درختی با یکدیگر در ارتباط هستند. به عنوان مثال صفحه اصلی سایت یا همان صفحه Home به دیگر صفحات سایت مرتبط است. با توجه به اینکه لینک صفحه Home در منوی سایت قرار می‏گیرد و منو در تمام صفحات سایت موجود است، تمام صفحات سایت به صفحه اصلی سایت لینک شده‏اند. برای ساده ‏تر شدن درک ساختار درختی یک سایت، برای مخاطبان و موتورهای جستجو از نقشه سایت یا سایت مپ استفاده می‏شود. سایت مپ نشان می‏دهد که هر صفحه در کجای ساختار درختی قرار دارد.

سایت مپ

سایت مپ XML :

سایت مپ با فرمت XML در سرور سایت ذخیره می‏شود و به موتورهای جستجو در پیدا کردن صفحات سایت کمک فراوانی می‏کند. هنگام کار با سایت مپ XML می‏توانیم کلیه صفحات، پست‏ها و حتی عکس‏های سایت را در فایل XML آدرس دهی کنیم تا موتورهای جستجو براحتی بتوانند صفحه ایجاد شده را بیابند. در صورتیکه صفحه‏ای از سایت به درستی با سایر صفحات سایت ارتباطی نداشته باشد موجب ایجاد مشکل برای موتورهای جستجو در یافتن آن صفحات کند به شکلی که حتی با وجود سایت مپ نتوانند بدرستی به آن صفحه رجوع کنند. در طراحی سایت همواره سایت یک صفحه اصلی دارد و تمام صفحات دیگر سایت به صورت مستقیم و یا بصورت زیر شاخه به این صفحه اصلی لینک هستند. بنابراین ایجاد صفحه‏ ای که به سایر صفحات متصل نیست از این ساختار پیروی نمی‏کند.

سایت مپ Html :

سایت مپ‏ هایی که برای مراجعه کاربران سایت طراحی می‏شوند را شامل می‏شود. این سایت مپ‏ ها می‏توانند از محیط گرافیکی ‏بهره ‏مند شوند و کاربر را به سمت مسیر مورد نیاز او هدایت ‏کنند. از طریق ایجاد سایت مپ‏هایی که برای استفاده کاربران سایت طراحی شده است می‏توان مدت زمان حضور کاربر در سایت را افزایش داد. سایت مپ‏های Html معمولا یکی از پرپازدید ترین صفحات سایت هستند. زیرا کاربران بسادگی با مراجعه به آن می‏توانند به تمام صفحات سایت دسترسی داشته باشند. با طراحی اصولی یک سایت مپ کاربران صفحه سایت مپ را به جستجو ترجیح خواهند داد.

سایت مپ

مزایای سایت مپ برای سئو

ربات‏ های گوگل برای یافتن صفحات سایت‏ها و ایندکس کردن آنها به سایت مپ سایت مراجعه می‏کنند. سایت مپ کار ایندکس را برای صفحات سایت انجام می‏دهد. یعنی موتورهای جستجو با کمک ربات‏ها به این صفحه مراجعه کرده و صفحه ایندکس از صفحات سایت را به این ربات‏ ها ارائه میدهد. در گوگل وب مستر قسمتی به نام صفحات ایندکس شده وجود دارد که به شما نشان می‏دهد کدام صفحات شما ایندکس شده ‏اند. دو عامل می‏تواند مانع ایندکس شدن یک صفحه شود. اول نبودن صفحه در نقشه سایت و دوم اینکه صفحه به تازگی ایجاد شده باشد و ربات‏ های جستجو هنوز به این صفحه جدید مراجعه نکرده‏اند.

بدون ایندکس شدن یک صفحه در موتورهای جستجو صفحه نمی‏تواند در نتایج جستجو رتبه ‏ای بگیرد. از آنجا که میزان سرچ شدن یک سایت در موتورهای جستجو در رسیدن سایت به اهدافش مانند فروش محصولات، بازدید بیشتر، دانلود بیشتر یک مدیا و غیره بسیار موثر است پس می‏توان گفت که استفاده از یک نقشه سایت از اجزای ضروری در طراحی سایت به شمار می‏رود.

 

ایرادات سایت مپ:

اندازه محدود حجم

مطابق با قاعده اصلی، یک فایل sitemap.xml می تواند فقط تا ۵۰ هزار آدرس را در خود ذخیره کند. گوگل بیان کرد برای ذخیره فایل Sitemap.xml در قسمت Webmaster Tools حجم فایل باید کمتر از ۵۰ مگابایت باشد. برای حل این مشکل توسعه دهنده گان می توانند محتوای وبسایت را در چندین فایل XML جداگانه قرار دهند و در نهایت لیست فایل‏های مختلف xml را در یک فایل xml دیگر ایندکس کنند.

سایت مپ

تمام آدرس‏ ها بررسی نمی‏شوند

زمانی که یک توسعه دهنده فایل sitemap.xml را ذخیره می‏کند، موتورهای جستجوگر محتوای داخل فایل را ایندکس می‏کنند. با این حال یک فایل سایت‌مپ به تنهایی نمی‏تواند تمام آدرس‏ هایی که داخل یک ساختار هستند را بررسی کند و به اسپایدرها و خزنده‏ ها معرفی نماید.

بدون تاثیر در ارتقا جایگاه وبسایت

پیامد اینکه خزنده نمی تواند برخی از برگه ها را بررسی کند در پایان این خواهد بود که موتورهای جستجوگر نمی توانند محتوای آن برگه ها را برای محاسبه نرخ رنک حساب کنند. در حالی که سایت مپ به عنوان یک علامت برای موتورهای جستجو است که به آنها می گوید اینجا محتوایی وجود دارد اما هیچوقت رابطه میان محتوای مختلف را ضمانت نمی‏کند.

درست مانند ابزارهای دیگر سئو، سایت‌مپ وظایف و قواعد مخصوص خود را دارد: برگه ها را دریافت کند و محتوای آن را در بانک اطلاعاتی موتورهای جستجوگر قرار دهد. سایت‌مپ در حقیقت یک ابزار است نه یک اکسیر جادویی! مشکلات حیطه رنکینگ بالا در وبسایت جنبه های مختلفی دارد و نیازمند استفاده از ابزارهای مختلفی است.

نقشه سایت یا سایت‏مپ یک ساختار درختی از سایت را ایجاد میکند. این ساختار درختی مانند ایندکس عمل کرده و تمام صفحات سایت را به موتور های جستجو معرفی می کند. دو نوع نقشه سایت برای استفاده کاربران و موتورهای جستجو طراحی میشود. نقشه سایت کاربران با کدهای HTML و گرافیک ارائه میشود و نقشه سایت موتورهای جستجو با کدهای XML ارائه میگردد. نقشه سایت برای یافتن صفحات سایت توسط موتور جستجو و سئو سایت نقش حیاتی دارد.

امتیاز دهی شما به این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  34  =  39

در بهیدو مشاوره رایگان دریافت کنید

فرم مشاوره رایگان