پیام هایی که شما برای برندتان می نویسید و کنار هم قرار می دهید از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است اما همه چیز به انتخاب کلمات محدود نمی شود. واقعیت این است که روش نشان دادن پیام هم به همین اندازه مهم است. حتی فاکتورهای بسیار ریز طراحی سایت همچون انتخاب تم رنگی و فوت هم می تواند بر دید کاربران نسبت به برند اثر بگذارد. خوب این موضوع بدین معنی است که سایت شما باید شیک و مهیج باشد؟ نه الزاما. حتی سایت هایی که طراحی زیبایی دارند هم اگر کارکرد خوبی نداشته باشند می توانند بونس ریت بالایی را تجربه کنند.

اگر کاربران بر روی سایت نمانند این موضوع بدین معنی است که شما فرصت تبدیل آن ها به مشتری را از دست می دهید. چیزی که شما نیاز دارید این است که سایتتان با سرعت بیشتر لود شود و ناوبری آن آسان باشد. اما همه چیز به همین جا ختم نمی شود.

یک سری اصول روانشناسی هم هست که می تواند کارایی سایت را بهبود ببخشد و در نهایت تعامل و مشارکتی که ازکاربران می گیرید را افزایش دهد. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم و یک سری نکات طراحی مبتنی بر روانشناسی را با هم مرور کنیم که بر کارایی سایت تاثیر می گذارد.

 

برای آگاهی بیشتر در مورد دیگر خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ بهیدو همین حالا با ما تماس بگیرید .

[button title=”تماس با ما” link=”https://behido.com/contact-us/”   color=”#fff” font_color=”#666″ size=”2″  class=””  onclick=””][button title=”طراحی سایت” link=”https://behido.com/webdesign/”   color=”#fff” font_color=”#666″ size=”2″  class=””  onclick=””]

 

۵ نکته طراحی مبتنی بر روانشناسی که کارکرد سایت را بهبود می بخشد:

۱- از رنگ ها و فونت هایی استفاده کنید که باعث تحریک احساسات می شوند:

تحقیقات زیادی بر روی تاثیر رنگ های مختلف بر روی احساسات انسان ها انجام شده است.

به عنوان مثال رنگ قرمز روشن می تواند باعث ایجاد حس انرژی و سرزندگی شود.

این در حالیست که سایه های خاصی از رنگ آبی می تواند حس آرامش را در فرد ایجاد کند. روانشناسی به نام رابر پلوتچیک این رنگ ها را در چرخه احساسات خلاصه می کند. از آن جایی که رنگ ها می توانند احساس خاصی را در افراد ایجاد کنند قادرند شناسایی و شناخت برند را تا ۸۰ درصد افزایش دهند و نقش بسیار مهمی در نرخ تبدیل دارند. یکی از موارد مهمی که باید به خاطر داشته باشید که یک رنگ واحد جهانی که به طور خودکار بتواند در همه کمپین های بازاریابی مخاطب را به مشتری تبدیل کند وجود ندارد.

جنسیت، عادت های خرید و فرهنگ خریداران هم می تواند بر اولویت های رنگی شان اثر بگذارد. هدف انتخاب پالت رنگی است که بتواند با شخصیت برند شما هماهنگ باشد، ارزش هایتان را نشان دهد و برای مخاطبان هدف نیز معنایی داشته باشد. در چنین شرایطی باید از تست A/B استفاده کنید تا ببینید چه رویکردی برایتان کارساز بوده و چه رویکردی مفید نبوده است.

علاوه بر تم رنگی، فونت هایی که بر روی سایتتان مورد استفاده قرار می دهید هم می تواند تاثیر زیادی بر روی درک مخاطب بگذارد. فونت هایی که خوانا هستند محتوای شما را هم خواناتر می کنند. فونت ها می توانند حس خاصی در کاربر ایجاد کنند که مرتبط با برند است. به همین خاطر باید فونت هایی را انتخاب کنید که تاثیر خاصی بر روی مخاطب هدف می گذارد. اینفوگرافی زیر روانشناسی فونت ها را به خوبی به تصویر می کشد.

روانشناسی

فونت مناسب می تواند سایت شما را از سایت دیگران متمایز کند. دایرکتوری فونت گوگل را بررسی کنید تا با استایل های مختلف آشنا شوید.

 

۲- از اصل تقارن Gestalt استفاده کنید:

خیلی از افراد بی نظمی را دوست ندارند. به همین خاطر انتقال اطلاعات به شیوه متقارن و منظم می تواند درک مخاطب از محتوا را بالاتر ببرد. زمانی که عدم تعادلی در ترکیب سایت وجود دارد ممکن است کاربر نتواند بر روی پیام شما متمرکز شود. البته این موضوع بدین معنی نیست که نمی توانید از عدم تقارن در سایت خود استفاده کنید. واقعیت این است که شما برای جلب توجه به بخش هایی از سایت خود باید از این گزینه بهره ببرید.

 

۳- یک واکنش احشایی در مخاطب ایجاد کنید:

واکنش احشایی چیست؟ خوب این موضوع زمانی رخ می دهد که چیزی پاسخ خودکاری از سیستم عصبی مرکزی ما ایجاد می کند. واقعیت این است که همه ما در سطح ناخودآگاه خود به برخی از موارد واکنش نشان می دهیم. روشی که ضمیر ناخودآگاه ما تحت تاثیر قرار می گیرد صرف نظر از جنسیت یا مشخصات جمعیتی مان ثابت است.

زمانی که شما چنین واکنشی را در سایت خود ایجاد می کنید می توانید احساسات خوبی در مخاطب به وجود آورید. این موضوع باعث می شود مخاطب به بازدید دوباره از سایت علاقه مند باشد. یکی از آسان ترین روش ها برای رسیدن به چنین  احساسی، استفاده از تصاویر است. کافیست تصاویر زیبایی که افراد را شاد می کند در سایتتان بگنجانید. انتخاب تصاویر مناسب برای سایت می تواند تجربه به یادماندنی و لذت بخشی برای بازدیدکنندگان به وجود آورد.

 

۴- از قانون هیک در طراحی تان استفاده کنید:

ویلیام هیک و رای هیمن یک سری آزمایش برای ارزیابی ظرفیت اطلاعات شناختی انسان انجام دادند.

آن ها در آزمایشان خود به این نتیجه رسیدند که افزایش تعداد انتخاب ها می تواند زمانی که  فرد برای تصمیم گیری صرف می کند را هم افزایش دهد. ممکن است در حال حاضر با کاربرد این قانون آشنا باشید.

روانشناسی

در مطالعات انجام شده مشخص شده است زمانی که تعداد انتخاب های فرد در یک فروشگاه افزایش می یابد نرخ خرید تا ۱۸ درصد کمتر می شود. از دیدگاه طراحی سایت، کاهش تعداد گزینه هایی  که برای مخاطب فراهم می آورید می تواند نرخ تبدیل را تا حد زیادی بهبود ببخشد.

برای اینکه نتایج عالی دریافت کنید بر روی عناصر کلیدی زیر تمرکز نمایید:

۵- در ابتدا به کاربر فکر کنید و بر روی ایجاد ارتباط شخصی تمرکز نمایید:

هدف نهایی طراحی سایت باید ارتباط با مخاطب در سطحی عاطفی باشد. اگر نتوانید به سرعت با او ارتباط برقرار کنید و اطلاعاتی که دوست دارد را در اختیارش بگذارید  کارتان را به درستی انجام نداده اید. نکات زیر می تواند تعامل کاربر با سایت را تا حد زیادی بهبود ببخشد:

داده هایی که از گوگل آنالیتیکس به دست می آورید بسیار عالی است اما  این ابزار به اندازه کافی موارد را عمیق تر کاوش نمی کند.

این ابزار تنها به شما می گوید بازدیدکننده از کجا وارد سایت شده و چگونه در سایت گشت و گذار می کند.  انجام تست برای تجزیه و تحلیل رفتار کاربر  و ارزیابی تجربه او می تواند بینش ارزشمندتری درباره عناصر خاص موجود در سایت ارائه کند.

روانشناسی

از قدرت داستان سرایی استفاده کنید:

باز هم هدف شما ایجاد یک نوع پاسخ احساسی از مخاطب هدف است و داستان سرایی قدرتمندترین و موثرترین روش برای رسیدن به چنین هدفی است. اما داستان سرایی فقط به معنای استفاده از کلمات بر روی سایت نیست. طراحی سایت هم می تواند داستان سرایی کند. در حقیقت داستان بصری شما به اندازه یک داستان نوشته شده ارزشمند است.

 

 سخن نهایی:

سایت شما چیزی بیشتر از مکانی برای کسب وکار آنلاین تان است. برای اینکه سایت موثری داشته باشید باید شحصیت برند را تقویت کنید و پیام هایتان را به درستی به گوش مخاطب برسانید و او را به مشتری تبدیل کنید. ۵  نکته ای که در بالا بیان کردیم اصولی هستند که ریشه در روانشناسی دارند و بسیار تاثیرگذارند. همین امروز دست به کار شوید و آن ها را امتحان کنید.

امتیاز دهی شما به این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

52  −    =  50

در بهیدو مشاوره رایگان دریافت کنید

فرم مشاوره رایگان