گوگل  در جدیدترین بروزرسانی های اصلی جستجوی خود با گنجاندن الگوریتم BERT، برای درک بهتر جستجوی کاربران و در نتیجه ارائه نتایج مرتبط تر به آنها تلاش کرده است. اما به نظر شما چرا الگوریتم BERT گوگل را معجزه بزرگ هوش مصنوعی نامیده اند؟ و تفاوت این الگوریتم با دیگر الگوریتم های گوگل چیست؟

از آنجایی که الگوریتم برت گوگل با تحت تاثیر قرار دادن نتایج جستجوها می تواند بر روی ترافیک و سئوی وب سایت شما تاثیرگذار باشد، بنابراین شما به عنوان یک طراح وب سایت و یا یک سئوکار حرفه ای باید با الگوریتم BERT گوگل و نحوه عملکرد آن مانند سایر الگوریتم های گوگل آشنایی کامل داشته باشید.

برای آشنایی بیشتر با الگوریتم BERT گوگل و اهمیت آن در سئوی وب سایت همراه ما باشید.

معرفی الگوریتم BERT گوگل

کلمه BERT مخفف عبارت Bidirectional Encoder Representations from Transformers می باشد. Google از الگوریتم برت به عنوان یکی از بزرگترین جهش های خود در تاریخ جستجو یاد می کند. در واقع الگوریتم BERT به گوگل کمک می کند که حتی کوچک ترین بخش های زبان محاوره و روزمره انسان ها را نیز تشخیص دهد. این الگوریتم در ابتدا تنها برای کوئری های انگلیسی زبان فعال شد، اما به تدریج در حال گسترش برای تمامی زبان های دنیا نظیر زبان فارسی است.

معرفی الگوریتم BERT گوگل

BERT یک تکنیک مبتنی بر هوش مصنوعی و شبکه عصبی است که برای تشخیص زبان محاوره انسان ها کاربرد دارد و می تواند از طریق پردازش زبان طبیعی (NLP) ، میان عبارات و گفتار شبیه به هم نیز تمایز قائل شود و در نتیجه نزدیک ترین نتایج را برای جستجوی کاربر نمایش دهد.

از NLP یا همان پردازش زبان طبیعی به عنوان هسته اصلی الگوریتم برت یاد می شود. NLP به شاخه ای از هوش مصنوعی اشاره دارد که به زبان شناسی می پردازد، با این هدف که رایانه ها بتوانند چگونگی ارتباط طبیعی انسان ها را بهتر درک کنند. نمونه هایی از پیشرفت های صورت گرفته توسط NLP را می توان در چت روم ها و پیشنهادات کلمه هنگام تایپ کردن در تلفن همراه مشاهده کرد. البته NLP ویژگی جدیدی برای موتورهای جستجو نیست، اما با این وجود آپدیت الگوریتم BERT گوگل، پیشرفت های جدیدی را در NLP نشان می دهد.

BERT چگونه کار می کند؟

شاید تا به حال هنگام تایپ کردن در بخش جستجوی گوگل به پیشنهاداتی که از طرف گوگل به زبان عامیانه برای شما ارائه می شود توجه کرده باشید. در واقع گوگل می داند که کاربرانش انسان ها هستند، به همین خاطر برای ارتباط برقرار کردن با آنها سعی می کند از زبان محاوره خودشان استفاده کند. بنابراین در صورتی که ربات های گوگل بتوانند به بعد انسانی و طبیعی زبان بیشتر توجه کنند، نتیجه نهایی کاربرپسند تر و ایده آل تر خواهد بود.

البته گوگل پیش از این نیز با انتشار الگوریتم RANKBRAIN در حد امکان زبان طبیعی را جایگزین زبان و ساختار ماشینی کرده بود، اما این ویژگی جستجوی گوگل با اضافه شدن الگوریتم BERT، نتایج دقیق تر و کاملا مرتبط تر را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.  به این ترتیب در حال حاضر الگوریتم های BERT و رنک برین به عنوان مکمل در کنار هم کار می کنند.

BERT چگونه کار می کند؟

علاوه براین این الگوریتم جدید گوگل می تواند موقعیت کلمات را نیز در جمله های گوناگون تشخیص دهد. در واقع با آپدیت الگوریتم BERT تفاوت جایگاه حروف اضافه در معنی جملات بهتر مشخص شده است و گوگل بر اساس همین تفاوت ها نتایج نزدیک تر و دقیق تری را در جستجو نمایش می دهد. برای مثال پیش از الگوریتم BERT، جستجوی عبارت مهاجرت به آلمان و مهاجرت از آلمان هر دو یک نتیجه را نشان می داد اما بعد از بروزرسانی نتایج کاملا مرتبط و متفاوت ارائه می شود.

بررسی تاثیر Algorithm BERT بر روی سئوی سایت ها

برت از اواخر ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ به طور رسمی در سرچ گوگل اعمال شده است و طبق گزارشات گوگل، تا به امروز نتایج مورد قبول و خوبی را در صفحه نتایج جستجو گوگل اعمال کرده است. البته در حال حاضر چندان جا به جایی رتبه بندی سایت ها از طریق رفتار الگوریتم BERT محسوس نیست. چرا که عملکرد اصلی این الگوریتم بیشتر بر روی کوئری های طولانی و دیالوگ محور متمرکز بوده و از آنجایی که معمولا کلمات کلیدی طولانی هدف اول سئوکارها نیست، تغییرات صورت گرفته در بروزرسانی برت هنوز در بسیاری از سایت ها مشهود نبوده است.

به گفته خود گوگل نیز این بروزرسانی تنها بر روی ۱۰ درصد از نتایج جستجو تاثیر گذاشته است. البته ناگفته نماند هر تغییری در الگوریتم های موتورهای جستجو برای بهینه سازی سایت مهم است و باید به آن توجه گردد.

بهینه سازی برای الگوریتم BERT گوگل

اگر قصد دارید وب سایت خود را با توجه به خصوصیات الگوریتم BERT بهینه سازی کنید، باید محتوایی تولید کنید که بر اساس نیاز کاربران باشد. در واقع از آنجایی که هدف اصلی الگوریتم برت بهبود تجربه جستجوی کاربران است. بنابراین درک هدف جستجوی کاربر و بهینه سازی برای آن مهم ترین راه برای جلب اعتماد گوگل و افزایش رتبه سایت است.

تولید محتوا برای الگوریتم برت گوگل

استفاده از زبان کاربر در تولید محتوا و ارائه ارزشمندترین و خواناترین محتوا به کاربر همان چیزی است که گوگل این روزها به آن بسیار اهمیت می دهد. رفتار گوگل هر روز به انسان بیشتر شبیه می شود. بنابراین به جای تمرکز بر روی روش های ماشینی در سئو سعی کنید به برقراری ارتباط محاوره ای قوی با کاربران خود بیشتر توجه نمایید. به این ترتیب الگوریتم برت دست تولید کننده محتوا را برای ارائه یک مطلب عامیانه، قابل فهم و کاربر پسند باز کرده است.

***

با توجه به آنچه در این مطلب خواندید دیگر تنها سبز کردن چراغ YOAST وردپرس و تکرار کلمه کلیدی در محتوا جهت بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو کافی نیست بلکه تغییر در بازاریابی و تولید محتوا و به ویژه محتوای متنی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

در واقع به جای روش های قدیمی شما باید بتوانید با تحقیق بر روی کلمات کلیدی و هم خانواده آنها به طور دقیق تری هدف جستجوی کاربران خود را درک کنید و درست همان محتوایی را ارائه دهید که کاربران در حال جستجوی آن هستند.

امتیاز دهی شما به این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

21  −  15  =  

در بهیدو مشاوره رایگان دریافت کنید

فرم مشاوره رایگان