امروزه کارآمدی بازاریابی و تولید محتوا بر همه ثابت و به جزیی جدایی‌ناپذیر از پروسه‌ی جلب اعتماد مشتری تبدیل شده است که نهایتا می‌تواند به تحولات مثبت در کسب و کار شما منجر شود. مطالعات مختلف نشان داده است که افراد تصمیم‌گیرنده در حوزه‌ی تجارت تمایل دارند اطلاعات خود از یک شرکت را از طریق مقالات به دست آورند تا از طریق تبلیغات. اما مانند بیشتر تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ، وارد شدن به بازاریابی محتوا بدون داشتن اطلاعات لازم در مورد آن می‌تواند تاثیر منفی بر کسب و کار شما داشته باشد.

با اینکه پست های زیادی در مورد نحوه بررسی محتوا منتشر شده است اما امروز در وبلاگ آژانس دیجیتال مارکتینگ بهیدو قصد داریم بر روی یافته های خود از بررسی محتواهای منتشر شده بر روی سایت های مختلف و نکات مهمی که باید در تولید محتوا رعایت کنید، استفاده کنیم. هدف ما ارائه چارچوب قدرتمند در مورد نحوه صحبت کردن با مشتری در مورد محتوا است و اگر شما خودتان مشتری هستید می توانید از چنین چارچوبی برای بهبود محتوای سایتتان استفاده کنید و کاربران را برای مدت زمان طولانی‌تری در سایت حفظ کنید و در نهایت آن ها را به مشتری واقعی تبدیل نمایید.

 

مزایای داشتن استراتژی مشخص در تولید محتوا

یکی از مزایای کار با آژانس های دیجیتال مارکتینگ، حجم و تعداد زیاد سایت هایی است که می توان آن ها را به راحتی مورد ارزیابی قرار داد. اکثریت قریب به اتفاق مشتریانی که برای خدمات سئو یا محتوا در این سایت ها ثبت نام می کنند، بررسی محتوا را نیز دریافت خواهند کرد. همانند بررسی سئوی فنی، نتایج بررسی محتوا نیز باید به ایجاد استراتژی برای تولید محتوا و اولویت برای مراحل بعدی آن منجر شود. بدون بررسی کامل محتوا، شما نمی توانید یک استراتژی موثر برای خود ایجاد کنید زیرا در ابتدا باید بدانید چه نوع محتوایی بر روی سایت دارید، چه نوع محتوایی در سایت ندارید و چه نوع محتوایی بهترین عملکرد را برایتان داشته است.

بنابراین نباید بدون برنامه دست به تولید محتوا بزنید، بلکه باید قبل از انجام هر کاری، یک استراتژی مشخص در تولید محتوا داشته باشید. در حقیقت، تحقیقی که از سوی انستیتو‌ی بازاریابی محتوا انجام شده است، نشان می‌دهد، بازاریاب‌هایی که دارای استراتژی مدون و مکتوب هستند، نه تنها موفقیت بیشتری کسب می‌کنند، بلکه در حوزه‌ی بازاریابی نیز با چالش‌های کمتری مواجه می‌شوند. در اینجا به دلایل ضرورت داشتن استراتژی مشخص در بازاریابی محتوا اشاره می‌کنیم.

انسجام محتوا را تضمین می کند

بسیاری از کمپین‌های بازاریابی شامل انتشار محتوا از طریق کانال‌های مختلف رسانه‌ای می‌شوند. همین، یکی از نقاط قوت استفاده از بازاریابی محتوا است، چون می‌توانید از طریق کانال‌های متنوع به اقشار مختلف مردم دسترسی داشته باشید.

یک هویت قوی برای برند شما می‌سازد

شما باید با جدا کردن برندتان از انبوه بازاریاب‌ها، خودتان را از دیگران متمایز کنید تا بتوانید باعث جلب توجه شوید. چیزی که در مورد بازاریابی محتوا بسیار دوست‌داشتنی است این است که شما می‌توانید از طریق آن و همچنین پیشنهاداتی که ارائه می‌کنید، شخصیت خودتان را به دیگران نشان دهید..

بازدهی بازایابی محتوا را بالا می‌برد

این را همواره باید در نظر داشته باشید که شما مسئول ایجاد پیشرفت محسوس در بازاریابی برند خود هستید. بدون داشتن یک استراتژی برای تولید محتوا ، به راحتی می‌توانید در تولید محتوای مورد نیاز یا محل مناسب برای آپلود کردن محتوا مرتکب اشتباه شوید.

الگو‌ها را آنالیز می‌کند

با داشتن یک استراتژی برای تولید محتوا به مکتوب و مدون می‌توانید از جوانب مختلف کارتان آگاهی یابید و پیشرفت خودتان را ارزیابی کنید. می‌توانید متوجه شوید که کدام جنبه از بازاریابی شما موفق است و کدام یک موثر نیست. همینطور می‌توانید به معیاری دست پیدا کنید که با استفاده از آن می‌توانید پیشرفت کلی بازاریابی خودتان را ارزیابی کنید.

برگشت سرمایه‌ی شما را بیشتر می‌کند

اگر مسیر موفقیت خود را به صورت کامل ترسیم کنید و یک استراتژی برای تولید محتوا جامع برای فعالیت خود داشته باشید، می‌توانید بدست آوردن نتیجه‌ی دلخواه خود را تضمین کنید. بالا بردن بهره‌روی و کاهش انرژی تلف شده در نهایت شما را قادر می‌کند تا به بیشترین بازگشت سرمایه‌ ممکن دست پیدا کنید. بعد از آن می‌توانید با صرف هزینه و زمان کمتر در حوزه‌های بیشتری از رقیبان خود پیشی بگیرید.

 

برای آگاهی بیشتر در مورد دیگر خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ بهیدو همین حالا با ما تماس بگیرید .

[button title=”تماس با ما” link=”https://behido.com/contact-us/”   color=”#fff” font_color=”#666″ size=”2″  class=””  onclick=””][button title=”خدمات سئو و بهینه سازی سایت” link=”https://behido.com/seo-isfahan”   color=”#fff” font_color=”#666″ size=”2″  class=””  onclick=””]

 

چگونه محتوای تعاملی می تواند به برند تجاری شما کمک کند؟

 

یکی از انواع محتوایی که می توایند برای رشد و توسعه کسب و کار خود از طریق تولید محتوا ایجاد کنید، محتوای تعاملی است. در ادامه این مطلب به بررسی نقش تولید محتوای تعاملی در استراتژی تولید محتوای یک کسب و کار می پردازیم.

تولید محتوا

محتوای تعاملی چیست و چه مزایایی دارد؟

محتوای تعاملی ، هر محتوایی است که کاربر می تواند با آن به سادگی ارتباط برقرار کند. محتوای تعاملی می تواند بهترین اثر را روی مخاطب بگذارد، این ویژگی کاربر را قادر می سازد تا متناسب با محتوای ارائه شده نیازش برطرف شود.

محتوای تعاملی شامل همه محتواهای صفحات وب سایت ، مقالات الکترونیکی و یا کتاب ها می شود. در واقع این نوع محتوا رابطه بین کاربر و اطلاعات را تغییر می دهد و موجب می شود که تلاش های شما برای تولید محتوا سودمند واقع شود. مزایای محتوای تعاملی را که امروزه در دیجیتال مارکتینگ بسیار مورد توجه قرار گرفته است با هم مرور می کنیم:

داده کاربری واقعی

آنالیز همیشه یکی از روش های بهبود شرایط بوده و هست. چیزی که ما امروزه هنوز هم با آن مواجه هستیم تعدادی سایت است که تنها دارای یک سری اطلاعات مختصر هستند که چیز زیادی را در اختیار کاربر قرار نمی دهد. از سوی دیگر محتوای تعاملی این امکان را به کمپانی می دهد تا با استفاده از آن، اطلاعات مفیدی از سلیقه و نظر آنها در مورد سایت و محتواها بدست آورند.

افزایش مشارکت

تعامل و مشارکت از جنبه های زیادی می تواند مشابه هم باشند. همین موضوع می تواند دلیل قانع کننده ای باشد تا شرکت ها از این نوع محتوا استفاده کنند. هنگامی که یک کاربر بخواهد یک مقاله را بخواند و یا یک فیلم را در سایت شما تماشا کند، از طریق زمانی که برای این کار صرف کرده است می توان میزان تعامل و مشارکت افراد را بررسی کرد. زمانی که شما از داده های تعاملی استفاده می کنید می توانید شاهد افزایش مشارکت نیز باشید. این موضوع باعث ایجاد رابطه بهتر بین تجارت شما و مخاطب می شود و در نتیجه بهبود تجارت شما را به همراه خو.اهد داشت.

فرصت های بازاریابی

شما در بازاریابی، زمانی می توانید بسیار موثر عمل کنید که با استفاده از داده های کاربر تلاش های خود را بهبود ببخشید .به عنوان مثال شما متوجه می شوید که فردی با مطلب سایت شما ارتباط برقرار کرده است. شما میتوانید دیگر مطالبی که متناسب با علاقه آن شخص است را به او پیشنهاد دهید. با استفاده از این کار شما می توانید میزان علاقه مندی به سایت خود را افزایش دهید و بنابراین مخاطب خود را در ارتباط با خود نگه دارید.

 

اشتباهاتی در وب سایت ها که بعد از بررسی محتوا به دست آمده اند:

 اشتباه اول: نبود Call to action (CTA) واضح

در برخی از سایت ها افراد هیچ توجهی به call to action یا همان فراخوان اقدام به عمل واضح ندارند. هدف از هر صفحه ای که بر روی سایت قرار می گیرد برای هر بازدیدکننده ای باید واضح و روشن باشد.

بازدیدکنندگانی که بر روی این صفحه قرار می گیرند چه کاری باید انجام دهند؟ بیشتر مشتریان، سایت های تجارت الکترونیک ندارند و به همین خاطر کمتر به چنین مواردی اهمیت می دهند. با این حال فرض کنید می خواهید کاربر بر روی سایت شما قرار گیرد. خوب مرحله بعدی که از او انتظار دارید دقیقا چیست؟ حتی اگر پاسخ شما به این سوال چنین باشد: می خواهم از فروشگاه من بازدید کند، باز هم باید شرایط را برای بازدیدکنندگان خود آسانتر سازید. سعی کنید دکمه برجسته ای با عنوان” از فروشگاه ما بازدید کنید”، به سایت اضافه کنید. اگر تنها یک پست وبلاگی ساده دارید، مقاله بعدی که کاربر باید مطالعه کند چه چیزی است؟ شما می خواهید کاربرتان کتاب الکترونیکی که نوشته اید را دانلود کند؟ خوب آن ها را به انتهای پستتان هدایت کنید. کاربر را به خاطر نبود فراخوان اقدام به عمل واضح از دست ندهید.

 

 اشتباه دوم: نبود محتوا برای همه مراحل سفر مشتری

یکی از مواردی که ما به هنگام بررسی محتوا انجام می دهیم، بررسی و پیگیری جایی در قیف فروش است که هر صفحه به آن اشاره دارد. همانطور که می دانید قیف فروش از مراحل آگاهی از برند، ملاحظه،خرید و حفظ مشتری تشکیل شده است. چیزی که در برخی از موارد در می یابیم این است که مشتری محتوای زیادی در سایت خود دارد که برای جذب خریدار طراحی و نوشته شده است اما محتوای کافی برای سایر مراحل قیف فروش همچون آگاهی از برند، ملاحظه و حفظ مشتری وجود ندارد.

استراتژی برای تولید محتوا

اگر شما وبلاگ یا منابعی در سایت خود دارید همیشه اینکار مفید نخواهد بود. در اغلب موارد فاز ملاحظه و حفظ مشتری نادیده گرفته می شود. با اینکه چرخه خریدار برای هر محصولی متفاوت است اما باز هم برای هر مرحله از قیف فروش باید محتوای منحصر به فردی تولید شود و اصلا مهم نیست هر فاز چقدر خلاصه باشد. به خاطر داشته باشید که مرحله حفظ مشتری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. حفظ مشتری که در حال حاضر در سایت خود دارید مقرون به صرفه تر و راحت تر از کسب مشتریان جدید است. مشتریان شما کمتر از مشتریان جدید به قیمت اهمیت می دهند زیرا به خوبی می دانند که محصولات و خدماتتان ارزش سرمایه گذاری را دارند. پس باید برای این مخاطبان نیز محتوای ارزشمندی تولید کنید تا بتوانند با سایت شما تعامل داشته باشند و به خرید محصولات جدید بپردازند. علاوه بر این، شما در حال حاضر اطلاعات تماس افراد را دریافت کرده اید و می توانید راحت تر از سایر افراد محتوا را به دستشان برسانید.

در ادامه نمونه محتوایی که برای هر مرحله از قیف فروش به کار می رود را با هم مرور می کنیم:

آگاهی از برند: پست های وبلاگی( توضیح ها، نحوه انجام کارها و غیره)، کتاب های الکترونیکی، وبینارهای آموزشی و اینفوگرافیک ها

ملاحظه: مقایسه محصولات، مطالعات موردی، ویدئوها

خرید: صفحه محصول، پیشنهاد امتحان و بررسی رایگان محصول، دموها، کوپن های تخفیف

حفظ مشتری: پست های وبلاگی( کاربرد محصولات، داستان هایی در مورد موفقیت شرکت و غیه) خبرنامه های الکترونیکی، محتوای رسانه اجتماعی

 

اشتباه سوم: نظرات مشتریان به طور کامل مورد استفاده قرار نمی گیرد.

صفحات زیادی بر روی برخی سایت های فرود و انجمن ها وجود دارد که تنها به نشان دادن نظرات مشتریان اختصاص داده شده است. این موضوع بسیار دردناک است. واقعا چه کسی به نظرات مشتریان در سایت های ثالث اهمیت می دهد؟ قطعا هیچ کس. به همین خاطر جایی که نظرات مشتریان در آن گنجانده می شود در استراتژی برای تولید محتوا ، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این جایگاه تنها صفحه بررسی نظرات مشتریان نخواهد بود. بهترین روش برای استفاده از این نظرات، استفاده از آن ها به همراه متن های مناسب است. اگر نظر ارائه شده در مورد دریافت سریع محصول توسط مشتری است، آن را بر روی صفحه حمل و نقل و اطلاعاتی که در این مورد ارائه می شود قرار دهید. اگر این نظر در مورد این است که محصول شما چگونه می تواند مشکلی را حل کند، آن را بر روی صفحه محصول قرار دهید. این کار می تواند متن شما را بهبود ببخشد و از اضطراب و ناراحتی مشتری بالقوه قبل از تصمیم گیری برای خرید بکاهد.

استراتژی برای تولید محتوا

نظرات مشتریان به شما کمک می کند ارتباط محلی در جستجو را نیز بهبود ببخشید. اگر فروشگاه فیزیکی دارید که شهرهای خاصی را هدف قرار می دهد به هنگام جمع کردن نظرات مشتریان، محل سکونت و شهر آن ها را نیز دریافت نمایید. سپس نظرات مرتبط را به همراه  نام شهر، موقعیت و محل سکونت افراد بر روی صفحه مناسب قرار دهید.

اگر فروشگاه شما در تهران و سایر شهرهای بزرگ مانند اصفهان و غیره فعالیت دارد، بهترین استراتژی برای تولید محتوا در سایت فروشگاهی شما، قرار دادن این اطلاعات بر روی صفحه موقعیت است که می تواند به موتورهای جستجو و کاربران کمک کند شما و موقعیت فیزیکی‌تان را به خوبی بشناسند.

 

 اشتباه چهارم: محتوا به صورت محلی مدنظر قرار نمی گیرد

اگر موقعیت برای کسب وکار شما مهم است، باید از این نظرات برای افزایش قدرت محلی خود استفاده کنید و آن را در محتوا نیز نشان دهید. به عنوان مثال صنعت توزیع و نمایندگی خودرو را مدنظر قرار دهید. بیش از ۱۶۰۰۰ نمایندگی خودرو در ایالت متحده آمریکا وجود دارد و همه آن ها برای خود سایتی دارند. بیشترشان محتوای مشابهی را به کار می برند زیرا سعی در فروش محصول مشابهی دارند. با این حال بهترین سایت نمایندگی فروش در حال ایجاد محتوایی است که برای جوامع محلی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. افرادی که در دنور زندگی می کنند به دنبال بهترین خودروهایی هستند که می توانند در کوه ها از آن استفاده کنند. این در حالیست که ساکنین لس آنجلس دوست دارند در مورد بهترین خودروهایی که عملکرد خوبی در بزرگراه ها دارند اطلاعات کسب کنند.

استراتژی برای تولید محتوا

از تیم فروش خود بخواهید سوالات رایجی که از آن ها پرسیده می شود را جمع آوری کنند و به تیم تولید محتوا تحویل دهند. تیم محتوا نیز می تواند از این سوالات در استراتژی برای تولید محتوا استفاده کند و به این روش جستجوی محلی را بهبود ببخشد و مشتریان محلی کسب کند.

 

اشتباه پنجم: در مورد قیمت ها صحبتی نمی شود

بیشتر شرکت ها به خصوص شرکت های B2B، دوست ندارند لیست قیمت ها را در سایت خود عرضه کنند. این سیاست قابل درک است به خصوص زمانی که پاسخ صادقانه به خدمات شما چقدر هزینه بر است، بر اساس شرایط متغیر است. با این حال دوری کردن از بیان قیمت ها در سایت می تواند افرادی که دنبال اطلاعات قیمت گذاری های شما هستند را از دور کند. این یک فرصت از دست رفته بزرگ است که می تواند مشتریان بالقوه ای که قبل از خرید به دنبال کسب اطلاعات در مورد قیمت ها هستند را از شما دور کند. داشتن لیست قیمت ها بر روی سایت (یا حداقل اطلاعات در مورد تعیین قیمت ها) می تواند یک مزیت دوطرفه باشد زیرا به تایید صلاحیت سرنخ ها نیز کمک می کند. اگر مشتری بالقوه شما محدوده قیمت هایتان را بشناسد،  بهتر از قبل در مورد خرید تصمیم گیری خواهد کرد و همین امر باعث می شود سرنخ بهتر و با کیفیت تری داشته باشید. در چنین شرایطی تیم فروش زمان خود را صرف پرورش سرنخ های بی کیفیت نخواهد کرد.

داشتن اطلاعات قیمت گذاری بر روی سایت استراتژی برای تولید محتوا است که به توسعه اعتماد بین شما و مشتری بالقوه نیز کمک می کند. اگر در مورد سیاست های قیمت گذاری با مشتری خود صادق نباشید، آن ها را بیشتر از خود دور می کنید. هر چقدر اطلاعات ارائه شده بیشتر باشد، کسب وکار شما بیشتر قابل اعتماد خواهد بود. اگر همه رقبا این اطلاعات را پنهان کرده باشند شما اولین شرکتی خواهید بود که قیمت ها را بیان می کند.

 

اشتباه ششم:  از اصطلاحات خاص در محتوای خود زیاد استفاده می کنید

شرکت های بزرگی وجود دارد که کارشان را بسیار خوب انجام می دهند. با اینحال سایت ها آن ها نمی تواند چنین شرایطی را به درستی منعکس کند. در برخی از شرایط افرادی که مسئول نوشتن محتوای سایت هستند از اصطلاحات بسیار تخصصی استفاده می کنند. در این شرایط زبان تخصصی و فنی است که بر سایت حاکم می شود و مشتری درک درستی از سخنان شما ندارد و در نهایت سایت را ترک می کند.

زمانی که صحبت از توضیح محصول یا خدمات به میان می آید باید به گونه ای نوشته شود که هر کاربری در هر سطحی بتواند آن را به خوبی درک کند. استراتژی برای تولید محتوا در یک صفحه وب باید در برگیرنده موارد زیر باشد:

استراتژی برای تولید محتوا

باید نتایج کسب وکار، موارد استفاده واقعی و موفقیت های مشتری نیز بر روی سایت گنجانده شود. اینکار باعث توسعه اعتماد می شود و از محصولاتتان پشتیبانی می کند. استفاده از این روش مشتری را متقاعد می سازد اما استفاده از زبان تخصصی چنین نخواهد بود .

 

اشتباه هفتم: محتوای تکراری از مهاجرت به HTTPS نادیده گرفته می شود

این روزها سایت های زیادی گواهینامه SSL دریافت می کنند و به سراغ نسخه HTTPS سایت خود می روند. در چنین شرایطی باید اطمینان حاصل شود که ریدایرکت ۳۰۱  از نسخه HTTP به نسخه HTTPS  تنظیم شده است و مانع از ایجاد محتوای تکراری بر روی سایت می شود. محتوای تکراری می تواند بر روی رتبه بندی سایت تاثیر بگذارد زیرا موتورهای جستجو در مورد اینکه کدام نسخه از صفحه مدنظر مرتبط با کوئری جستجو شده است دچار چالش می شوند. سایت هایی را دیده ایم که محتوای تکراری دارند یا برخی از صفحات آن ها بعد از مهاجرت ریدایرکت نشده است. سایت هایی هم هستند که نسخه www و بدون www از صفحاتی دارند که به خوبی ریدایرکت نشده اند. خزش منظم به شما کمک می کند چنین محتوای تکراری را درک کنید.

 

اشتباه هشتم: لینک دهی داخلی و  معماری سایت ضعیف

اینکه محتوا چگونه بر روی سایت سازماندهی شده است به اندازه خودِ محتوا ارزشمند است. بدون سازماندهی مناسب، کاربر در ناوبری سایت دچار مشکل می شود و موتورهای جستجو در یافتن صفحات مهم نیز زمان دشواری خواهند داشت. به همین خاطر باید اطمینان حاصل کنید که صفحات مهم شما به بهترین شکل سازماندهی شده است. به عنوان مثال با فهرست کردن محتوا در نوار ناوبری می توانید تجربه کاربری بهتری فراهم کنید و عملکرد صفحه را بهبود ببخشید.

یکی از روش های موجود برای یافتن آسان محتوا از طریق ایجاد لینک های داخلی است. محتوای وب اغلب به طور منظم منتشر می شود و همین امر استفاده از لینک های داخلی را بسیار ارزشمند می سازد. هوشیار بودن در مورد لینک های داخلی به شما کمک می کند یک محتوای هوشمند ایجاد کرده و کاربر را در سایت نگه دارید. معمولا برخی از محتواهای منتشر شده در وبلاگ به صفحه اصلی بر روی سایت لینکی نمی دهند. با اینکه نمی توان محصولات را بیش از حد در محتواهای وبلاگی تبلیغ کرد اما باز هم باید یافتن چنین مواردی برای کاربران بسیار ساده باشد. زمانی که سایت خود را بررسی می کنید صفحاتی را خواهید یافت که به هم مرتبط هستند اما لینکی ندارند. این صفحات را یادداشت کنید و از طریق لینک دهی داخلی آن ها را به هم متصل سازید.

نتیجه گیری:

چیزی که در مورد بررسی استراتژی برای تولید محتوا جالب است؛ درونی بودن آن هاست. تعریف اینکه محتوای خوب و بد چیست می تواند بسیار دشوار باشد. به همین خاطر بیشتر افردی که بر روی بررسی محتوای سایت کار می کنند بر روی انعکاس پس زمینه فردی تمرکز دارند که کار بررسی را انجام می دهد. مشکلاتی که در این مقاله بیان کردیم می تواند در بیشتر سایت ها به یک دردسر بزرگ تبدیل شود و سئو و بازاریابی تولید محتوا را تحت تاثیر خود قرار دهد.

امتیاز دهی شما به این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5  +  3  =  

در بهیدو مشاوره رایگان دریافت کنید

فرم مشاوره رایگان