۳۱ واژه بازاریابی که باید با آن آشنا باشید!

اگر دوست دارید بدانید چرا دیجیتال مارکتینگ به یک صنعت در حال رشد تبدیل شده و هزاران نفر دنبال کسب موقعیت های شغلی در آن هستند باید متوسط حقوق ۴۰۳۶۳ دلاری و ۳۰ درصد نرخ رشد شغلی بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ را بررسی کنید.  اما مثل بیشتر زمینه های شغلی مرتبط با فناوری، این صنعت هم زبان خاص خود را دارد. تلاش برای درک واژه های بازاریابی دیجیتال به نظر مشکل می رسد اما واقعیت اینطور نیست. در این مقاله سعی می کنیم مهم ترین و ضروری ترین واژه های دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتالی را با هم مرور کنیم. بعد از مطالعه این مقاله می توانید راحت تر از قبل مسیر خود برای ورود به این صنعت را هموار کنید. از این واژه ها در مصاحبه های بعدی بازاریابی تان استفاده کنید. زمانی که برای استفاده از این واژه ها و مهارت هایی که برای رسیدن به شغل بازاریابی دیجیتال کسب کرده اید آماده شدید می توانید در این مسیر گام بردارید.

 فهرست مطالب:

 

برای آگاهی بیشتر در مورد دیگر خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ بهیدو همین حالا با ما تماس بگیرید .

[button title=”تماس با ما” link=”https://behido.com/contact-us/”   color=”#fff” font_color=”#666″ size=”2″  class=””  onclick=””][button title=”دیجیتال مارکتینگ” link=”https://behido.com/digital-marketing/   color=”#fff” font_color=”#666″ size=”2″  class=””  onclick=””]

 

تستA/B :

تست A/B، فرآیند تست دو نسخه مختلف از محتوای دیجیتال برای مخاطب هدف است تا مشخص گردد کدام یک از این گزینه ها برای کاربران مفیدتر است و آن را بیشتر ترجیح می دهند. زمانی که صحبت از محتوای دیجیتال به میان می آید، این ترجیح بر اساس نرخ تبدیل سنجیده می شود. نرخ تبدیل تعداد بازدیدکنندگان سایت یا برنامه ای است که در طول بازدیدشان فعالیت مطلوبی همچون پر کردن فرم تماس، خرید یا دانلودی را انجام داده اند.

بازاریابی پورسانتی یا همکاری در فروش(Affiliate Marketing):

بازاریابی پورسانتی استراتژی است که در آن کسب وکارها به افردی که مشتری جدید برایشان می آورند یا از طریق محتوای اسپانسری بازدیدکننده ای به سمت تبلیغات سوق می دهند پاداشی ارائه می کنند. این افراد بر اساس تعداد مشتریانی که برای شرکت تولید کرده اند وجه یا تخفیفی در محصولات دریافت می کنند. چنین بازاریابی در سایت های شخصی و سبک زندگی رایج تر است. اگر نگاهی به این سایت ها بیندازید متوجه می شوید که محصولات لینکی دارد. این موضوع بدین معنی است که اگر محصول را خریداری کنید سایت یا وبلاگ به خاطر این فروش درصدی را دریافت خواهد کرد.

وبلاگ(Blogs):

اگر زمانی را در دنیای آنلاین سپری کرده باشید حتما خیلی خوب می‌دانید که وبلاگ چیست و چه کارکردی دارد. دیشکنری Merriam Webster، وبلاگ را اینگونه تعریف می کند: سایتی که در برگیرنده کامنت ها و محتوای شخصی آنلاین است و اغلب در آن هایپرلینک، ویدئو و تصاویری که توسط نویسنده تولید شده دیده می شود.  اما در دنیای بازاریابی دیجیتال، وبلاگ چیزی بیشتر از یک سایت شخصی است. واقعیت این است که وبلاگ شرکت ها و پست های موجود در آن همچون قلب بازاریابی محتوایی و تولید سرنخ هستند. محتوای با کیفیت در وبلاگ ها که به پایگاه مشتریان شما مرتبط باشند و بر اساس بهترین تمرینات سئو نوشته شوند توسط مشتریان در موتورهای جستجویی همچون گوگل یافت می شوند و موجب می گردند سایت شما بازدیدکننده جدید داشته باشد.

شرکت بازاریابی هاب اسپات، آمارهای جالبی درباره وبلاگ ها دارد:

دیکشنری دیجیتال مارکتینگ

بونس ریت(Bounce rate):

بونس ریت درصد بازدیدکنندگانی است که بدون بررسی سایر بخش های سایت، آن را به سرعت ترک کرده اند. این موضوع را می توان در گوگل آنالیتیکس و سایر ابزارها مورد بررسی قرار داد. سایت ها باید تا جایی که می توانند این عدد را پایین نگه دارند. بازدیدکنندگان باید زمان زیادی را بر روی سایت سپری کنند. به همین خاطر باید محتوای تعاملی و مرتبط با مخاطب تولید شود.

سفر خریدار یا سفر مشتری(Buyer’s Journey):

در دنیای بازاریابی دیجیتال، سفر خریدار به معنای حرکت مشتری از مراحل مختلفی همچون آگاهی از محصول به سمت تعامل با محصول و در نهایت خرید آن است. بازاریابان دیجیتال باید بدانند چگونه می توانند مشتری را جذب کنند، با او تعامل داشته باشند و او را برای خرید آماده کنند.

این فرآیند دربرگیرنده استفاده از تکنیک هایی برای درک بهتر مشتری و استراتژی هایی برای بهینه سازی فرآیند فروش است ( از طریق بازاریابی ایمیلی، هدف گیری مجدد )

فراخوان اقدام به عمل(call to action):

 فراخوان اقدام به عمل، متن، بنر، فرم یا تصویری بر روی وب است که از بازدیدکننده می خواهد فعالیتی را انجام دهد( محتوای بیشتری بخواند، به فهرست ایمیلی ملحق شود، برای وبینار ثبت نام کند یا محصولی را بخرد. فراخوان اقدام به عمل ابزار بازاریابی است که کاربر را به سرنخ تبدیل می کند.

نرخ کلیک(Click Through Rate):

 نرخ کلیک درصد کاربرانی است که بر روی لینک موجود در صفحه  یا بازاریابی ایمیلی ،کلیک کرده اند. این نرخ معمولا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چون تعداد کاربرانی که با محتوای موجود در سایت تعامل داشته اند را نشان می دهد.

تجزیه و تحلیل رقابتی(competitive analysis):

انجام تجزیه و تحلیل رقابتی به معنای شناسایی رقبا و تجزیه و تحلیل کسب وکار آن هاست. این موضوع به شما اجازه می دهد از شکست ها و اشتباهات آن ها درس بگیرید، نقاط قوت و ضعفشان را شناسایی کنید و خلایی که در بازار وجود دارد را برطرف نمایید.

زمانی که تفاوت ها و شباهت های بین کسب وکارتان و رقیب را درک کردید، می توانید بفهمید چگونه می توانید بهترین بخش از بازار را از آنِ خود کنید و مخاطب هدف را به سمت خود جذب نمایید. مراحل اصلی تجزیه و تحلیل رقابتی دربرگیرنده موارد زیر است:

بهینه سازی نرخ تبدیل(Conversion Rate Optimization):

بهینه سازی نرخ تبدیل سیستم بازاریابی برای افزایش درصد بازدیدکنندگان سایت است که به مشتری پرداختی تبدیل می شوند. این روش معمولا دربرگیرنده ترغیب کاربر به انجام یک فعالیت خاص در سایت همچون پر کردن فرم، اشتراک در خبرنامه و سایر موارد است.

دیکشنری دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی محتوایی(Content Marketing):

بازاریابی محتوایی فرآیند ایجاد و توزیع محتوایی است که در کمپین های بازاریابی دیجیتال استفاده می شود. این موضوع دربرگیرنده موارد زیر است:

استراتژی محتوا:

 استراتژی محتوا برنامه ریزی و اجرای محتوای دیجیتال است. به عبارت دیگر استراتژی محتوا مسیر اجرای کمپین های بازاریابی محتوایی را پوشش می دهد. این استراتژی پلن اصلی بازاریابان است تا بتوانند محتوای منسجمی تولید کنند.

نمونه استراتژی محتوا دربرگیرنده موارد زیر است:

تست محتوا(Content testing):

تست محتوا یک روش صریح برای بررسی عملکرد محتوا  و ایجاد استراتژی کلی محتوایی برای حرکت در مسیر است. این تست شبیه کارهایی است که در حوزه پژوهش بر روی تجربه کاربری انجام می شود. یکی از روش های موثر و مفید برای تست محتوا، استفاده از روش تست A/B است که قبلا آن را تعریف کردیم.

دیکشنری دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال(digital marketing):

بازاریابی دیجیتال دربرگیرنده همه استراتژی های آنلاینی است که برای فروش محصولات و خدمات مورد استفاده قرار می گیرد

برخی از نشانه های اصلی بازاریابی دیجیتال دربرگیرنده موارد زیر است:

مشاغل بازاریابی دیجیتال(Digital Marketing Jobs):

برخی از این مشاغل عبارتند از :

ابزارهای بازاریابی دیجیتال(Digital Marketing Tools):

طیف سیعی از نرم افزارها و اپلیکیشن ها وجود دارد که به درد بازاریابان دیجیتال می خورد. بیشتر این ابزارها رایگان هستند. اجازه دهید برخی از این ابزارها را با هم مرور کنیم:

بازاریابی ایمیلی( Email marketing):

بازاریابی ایمیلی فرآیند استفاده از ایمیل و کمپین های بازاریابی ایمیلی برای پرورش سرنخ و تبلیغ محصولات و خدمات است. این موضوع به چه معنی است؟

هم ایمیل های فروش و هم پرورش دهنده سرنخ  به آدرس هایی که از طریق CTA بر روی صفحات فرود و پست های وبلاگی جمع آوری شده اند ارسال می گردند.  مواردی همچون اشتراک در وبینارها، ثبت نام برای راهنماها و کتاب های الکترونیکی رایگان و موارد دیگر. بازاریابی ایمیلی یک روش مستقیم برای ایجاد پیام و ارسال آن به مخاطبی است که به برند شما علاقه نشان داده است.

بازاریابی جاذبه ای (Inbound marketing):

بازاریابی جاذبه ای واژه ای است که توسط هاب اسپات برای اولین بار استفاده شده است. هاب اسپات بازاریابی جاذبه ای را اینگونه تعریف می کند:

روشی برای ایجاد یک تجربه ارزشمند که تاثیر مثبتی بر روی افراد و مشتریان بالقوه کسب وکارهایی دارد که به سایت و وبلاگ شما سر زده اند و محتوای مفید و مرتبطی دریافت کرده اند. مدل جاذبه ای نشان می دهد چرا محتوای بازاریابی دیجیتال بیش از یک تبلیغ استاتیک است. مشتریان بالقوه ای که برای خرید خودرو به گوگل سر می زنند و جستجویی انجام می دهند قطعا به دنبال تبلیغات نیستند. آن ها دوست دارند مقالات مفیدی درباره بهترین خودروهای سال ۲۰۱۹ یا نحوه خرید یک خودروی جدید  به دست آورند.

کلمات کلیدی(Keywords):

کلمات کلیدی کلمات یا عباراتی هستند که عمدتا در موتورهای جستجو برای یافتن یک محتوای آنلاین مورد استفاده قرار می گیرند. پژوهش بر روی کلمات کلیدی یک ابزار بازاریابی قدرتمند  است چون تبلیغات در وب و جایگاه سایت در موتور جستجو را می توان به کمک کلمات کلیدی بهینه سازی کرد.

دیکشنری دیجیتال مارکتینگ

شاخص کلیدی عملکرد(Key Performance Indicators):

شاخص کلیدی عملکرد بنچ مارک کمی است که برای پیگیری پیشرفت بازاریابی نسبت به اهداف تعیین شده استفاده می شود.

به عبارت ساده تر، KPI معیاری است که باید به آن برسید تا اطمینان حاصل کنید پروژه یا دپارتمان تان در حال رشد است و به اهدافش خواهد رسید. بهترین KPI ها از چارچوب اسمارت(SMART) تبعیت می کند. این سیستم اغلب در مشاوره بازاریابی هم مورد استفاده قرار می گیرد. KPI باید :

به عنوان مثال فرض کنید می خواهید ترافیک بیشتری به سمت سایتتان هدایت کنید. برای اینکه KPI شما اسمارت باشد باید روند زیر را دنبال کنید:

من می خواهم بازدیدکننده بیشتری به سمت سایتم هدایت کنم. این بازدیدکنندگان باید به کسب وکارم مرتبط باشد. این ماه می خواهم ترافیک طبیعی ام را از ۷۰۰۰۰ بازدیدکننده به ۸۰۰۰۰ بازدیدکننده در ماه افزایش دهم. اینکار را از طریق لینک بیلدینگ و کلمات کلیدی بهینه انجام خواهم داد.

صفحات فرود(Landing Pages):

صفحات فرود صفحات وبی هستند که برای تبلیغ یک فرآیند بازاریابی خاص یا کمپین تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرند. زمانی که شرکت رویداد آنلاینی را برای جذب ترافیک، سرنخ یا فروش اجرا می کند، مشتریان به این صفحه هدایت می شوند که در آن جزییات ضروری رویداد و CTA گنجانده شده است. صفحات فرود برای تشویق بازدیدکننده برای دنبال کردن فراخوان اقدام به عمل طراحی می شوند.

لینک بیلدینگ/ بک لینک سازی(Link Building / Backlinking):

لینک بیلدینگ که گاهی از اوقات به آن بک لینک سازی هم می گویند فرآیند به دست آوردن لینک از سایت های دیگر برای سایت کسب وکار است. به عبارد دیگر اگر پست وبلاگی درباره واژه های بازاریابی دیجیتال نوشته اید و سایر سایت ها به این مقاله لینک دهند شما وارد فرایند لینک بیلدینگ شده اید. همانطور که شرکت MOZ می گوید: اگر لینک های با کیفیتی برای سایتتان به دست آورید می توانید رتبه بهتر و ترافیک بیشتری داشته باشید.

اتوماسیون بازاریابی(Marketing automation):

اتوماسیون بازاریابی به استفاده از نرم افزارها یا خدمات آنلاین برای خودکارسازی وظایف تکراری بازاریابی  همچون ارسال ایمیل، مدیریت ارتباط با مشتری، مدیریت پست های اجتماعی و سایر موارد گفته می شود.

برنامه های اتوماسیون بازاریابی به بازاریابان اجازه می دهد معیارهای خاصی را برای وظایف شان در نظر بگیرند و داده های به دست آمده را به کمک برنامه تفسیر کنند.

دیکشنری دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی چند کانالی(Multichannel Marketing):

بازاریابی چندکانالی از انواع مختلف پلتفرم های ارتباطی همچون بنرهای تبلیغاتی سایت، تبلیغات فیس بوک، ایمیل های بازاریابی برای تعامل با مشتری بالقوه استفاده می کند. این رویکرد  به کاربران اجازه می دهد کانالی که دوست دارند با آن تعامل داشته باشند را انتخاب کنند. همین امر گزینه های تبدیل کاربر به مشتری را بیشتر می کند.

تبلیغات پولی(Paid Ads):

با اینکه بخشی از ترافیک مرتبط با سایت از طریق منابع غیر پولی به دست می آید اما می توان به کمک تبلیغات پولی ترافیک بیشتری تولید کرد. تبلیغات پولی در برخی از شرایط می تواند مزایای زیادی داشته باشد و شما را مطمئن کند که محتوایتان در اختیار افراد قرار می گیرد. اما همانطور که از نامش پیداست برایتان هزینه بر خواهد بود.

در برخی از شرایط صرف هزینه برای چنین تبلیغاتی ارزشمند است اما در برخی از موارد بهترین کار استفاده از رویکردهای طبیعی و غیر پولی است.

همه چیز به نیازهای خاص کسب وکار، اهداف و سایر موارد بستگی دارد.

تبلیغات پولی در برگیرنده دو طبقه بندی اصلی است:

صفحات Pillar:

صفحات Pillar پست های وبلاگی یا صفحات فرودی هستند که به عنوان یک موضوع نمایش داده می شوند. به عنوان مثال یک صفحه pillar درباره بازاریابی دیجیتال باید همه مواردی که مرتبط به این طبقه بندی است را پوشش دهد. هر زیرموضوعی بعدا پوشش داده خواهد شد. با جمع آوری محتوا در یک صفحه واحد، گوگل می تواند محتواهای مرتبط با آن موضوع را در یک صفحه واحد بیابد و اتوریتی سایت در آن موضوع را افزایش دهد و رتبه بندی اش برای مقاله را بیشتر نماید.

در این میان خود چنین صفحاتی به روشی برای ارسال مخاطب از یک موضوع کلی و عمومی به موضوعاتی تبدیل شده اند که می تواند نیاز کاربر را بیش از پیش برآورده کند.

قیف فروش(sales funnel):

قیف فروش یک مدل بازاریابی دیجیتال است که در آن مشتریان بالقوه از طریق یک سری رویدادها یا فعالیت ها به سمت فروش هدایت می شوند. بالای این قیف تلاش می کند کاربر را به سمت سایت هدایت کند. در قسمت های پایین تر قیف منابع یا خدماتی در اختیار کاربر قرار می گیرد و به تدریج به سمت پایین قیف هدایت می شود تا به مشتری واقعی تبدیل شود.

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو(search engine optimization):

سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، تمرین بازاریابی بهینه سازی سایت است که به شما کمک می کند سایت تان را در نتایج جستجو نشان دهید. سئو از طریق الگوریتم های مرتبط با موتور جستجو ، تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی و پژوهش بر روی موتورهای جستجوی محبوب انجام می شود. در نهایت باید شکلی از محتوا را انتخاب کنید که کمک می کند رتبه بندی سایتتان را بیشتر کنید. به خاطر داشته باشید که استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در محتوا می تواند به رتبه شما در گوگل آسیب وارد کند. پس محتوای با کیفیت و ارزشمند تولید کنید.

دیکشنری دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی رسانه های اجتماعی:

همانند وبلاگ ها، رسانه های اجتماعی هم نقش بسیار مهمی در بازاریابی دیجیتال ایفا می کنند. بیشتر فرایندهای تولید سرنخ و تبدیل مشتری از طریق  پست های وبلاگی وصفحات فرود سایت ها انجام می شود اما بازاریابی در رسانه های اجتماعی هم می تواند روشی برای تقویت فرایندهای تولید سرنخ باشد.

استوری اینستاگرام یا پست فیس بوکی که نشان دهنده مقالات وبلاگی شماست و تلاش برای تبلیغ آن دارد می تواند ترافیک بیشتری به سمت سایت یا مقالات جذب کند. همین امر رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو را بیشتر می کند.

بررسی سایت(Site audits):

بررسی سایت به معنای مرور سیستماتیک عملکرد سایت بر اساس بنچ مارک های تعیین شده همچون رتبه بندی در موتورهای جستجو، ترافیک، زمان سپری شده در هر صفحه، لینک های خارجی به سایت و سایر موارد است. زمانی که این داده ها را پیگیری، جمع آوری یا ضبط می کنید، می توانید درک درست و واضحی از عملکرد سایتتان داشته باشید. همین امر به شما اجازه می دهد سایتتان را بر اساس داده های به دست آمده تغییر دهید و بهینه سازی نمایید.

استایل گاید(style guide):

استایل گاید سندی با دستورالعمل هاست که باعث می شود بازاریابی محتوایی شما با صدا و ظاهر برند همخوانی داشته باشد. درباره محتوای بصری، این موضوع در برگیرنده موارد زیر است:

زمانی که صحبت از محتوای نوشته شده به میان می آید، استایل گاید مواردی همچون موارد زیر را پوشش می دهد:

اگرچه استایل گایدها به گونه ای طراحی می شوند که برای بازار خاص یک مشتری یا شرکت جذاب هستند اما به برند کمک می کنند ظاهر، تن و پیام ثابتی را به گوش مخاطبانش برساند و اعتماد آن ها را در یک پلتفرم دیجیتال جامع جذب نماید.

ترافیک(Traffic):

ترافیک تعداد کل کاربرانی است که از سایت بازدید می کنند. کل ترافیک به بخش های خاصی همچون ترافیک منحصر به فرد یا کلیک کلی تقسیم بندی می شود.

امتیاز دهی شما به این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  −  2  =  1

در بهیدو مشاوره رایگان دریافت کنید

فرم مشاوره رایگان